Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PaedDr. Jozef Beňuška RYCHLOST KMITAVÉHO POHYBU aneb Jako se rychlost v průběhu kmitání mění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PaedDr. Jozef Beňuška RYCHLOST KMITAVÉHO POHYBU aneb Jako se rychlost v průběhu kmitání mění."— Transkript prezentace:

1 PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk RYCHLOST KMITAVÉHO POHYBU aneb Jako se rychlost v průběhu kmitání mění

2 Pravoúhlý průmět rovnoměrného pohybu hmotného bodu po kružnici do roviny kolmé k rovině kružnice - je harmonický kmitavý pohyb.

3 x z y toto 0 vyvy A v Vztah pro okamžitou rychlost v - vektor rychlosti rovnoměrného pohybu po kružnici v y - pravoúhlý průmět rychlosti rovnoměrného pohybu v do směru osy y je okamžitá rychlost kmitavého pohybu.

4 v x z y toto 0 vyvy A B C Rychlost kmitavého pohybu se mění periodicky podle funkce kosinus. Vztah pro okamžitou rychlost

5 0 y,vy,v t Časový diagram rychlosti kmitavého pohybu v m - amplituda rychlosti Rychlost je maximální - v m, při průchodu rovnovážnou polohou, nulová v amplitudách.

6 Těleso vykonává harmonický pohyb s amplitudou výchylky 12 cm a s frekvencí 4 Hz. Vypočítejte okamžitou rychlost tělesa v časech t 1 = 0,02 s a t 2 = 0,104 s od začátku pohybu. v 1 = 2,6 m.s -1 v 2 = - 2,6 m.s -1 Řešte úlohu:

7 Rychlost kmitavého pohybu při průchodu oscilátoru rovnovážnou polohou dosahuje hodnotu: a) maximální, b) minimální, c) nulovou, d) v =  y m. Test 1

8 2 Rychlost kmitavého pohybu při průchodu oscilátoru amplitudou dosahuje hodnotu: a) maximální, b) minimální, c) nulovou, d) v =  y m.

9 Rychlost kmitavého pohybu při průchodu oscilátoru rovnovážnou polohou z horní amplitudy dosahuje hodnotu: a) maximální, b) minimální, c) v = +  y m, d) v = -  y m. Test 3

10 Pro okamžitou rychlost kmitavého pohybu oscilátoru platí: a) v = v m sin  t, b) v =  y m sin  t, c) v = v m cos  t, d) v =  y m cos  t. Test 4


Stáhnout ppt "PaedDr. Jozef Beňuška RYCHLOST KMITAVÉHO POHYBU aneb Jako se rychlost v průběhu kmitání mění."

Podobné prezentace


Reklamy Google