Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MAGNETICKÁ SÍLA A GRAVITAČNÍ SÍLA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MAGNETICKÁ SÍLA A GRAVITAČNÍ SÍLA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním."— Transkript prezentace:

1 MAGNETICKÁ SÍLA A GRAVITAČNÍ SÍLA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 MAGNETICKÁ SÍLA ► sílá, kterou působí magnet na předměty ► magnet  přitahuje předměty ze železa a oceli  vytváří magnetické pole Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

3 MAGNET ► předmět přibližujeme  velikost magnetické síly se zvětšuje ► předmět oddalujeme  velikost magnetické síly se zmenšuje Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 2

4 MAGNET ► každý magnet má severní a jižní pól ► když se přiblíží severní póly  magnety se odpuzují ► když se přiblíží severní pól a jižní pól  magnety se přitahují Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4 3

5 KOMPAS ► určuje světové strany  severní magnetický pól  jižní magnetický pól ► střelka kompasu je malý magnet Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 65

6 GRAVITAČNÍ SÍLA ► síla, kterou se vzájemně přitahují každé dva předměty ► Země přitahuje všechna tělesa ke svému středu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 7

7 GRAVITAČNÍ SÍLA ► čím větší hmotnost tělesa  tím větší působení gravitační síly ► velikost gravitační síly měříme siloměrem ► jednotkou síly je newton = 1N Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 98 Isaac Newton 10 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

8 GRAVITAČNÍ POLE ZEMĚ ► gravitační síla působí na všechny předměty na povrchu Země i v jejím okolí ► okolo Země je gravitační pole ► těleso dál od Země  přitahováno menší silou Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 11 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

9 GRAVITAČNÍ POLE ZEMĚ ► umělé družice  kosmická tělesa pohybující se po kružnici kolem Země Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 12 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

10 GRAVITAČNÍ POLE ZEMĚ ► přirozená družice = MĚSÍC  vzdálenost od Země je 384 000 km  průměr 3 476 km Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 13 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

11 MĚSÍC ► působí svojí gravitací na naší planetu ► příliv a odliv 14 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Místa na světe kde je příliv větší než 4 metry. 16 15 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

12 Použité obrázky: obr.č.1- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Magnet0873.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Magnet0873.png Volně šiřitelné obr.č.2- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Magnetic_Field_08063_nevit.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Magnetic_Field_08063_nevit.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.3- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:VFPt_cylindrical_magnets_attracting.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:VFPt_cylindrical_magnets_attracting.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.4- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:VFPt_cylindrical_magnets_repelling.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:VFPt_cylindrical_magnets_repelling.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.5- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kompas_Sofia.JPG http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kompas_Sofia.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.6- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CampoMagnetico.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CampoMagnetico.png Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.7- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gravity_field_lines.svg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gravity_field_lines.svg?uselang=cs Volně šiřitelné obr.č.8- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Silomer_400kN.JPG http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Silomer_400kN.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.9- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Silomer_100kN.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Silomer_100kN.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Použité obrázky: obr.č.10- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:GodfreyKneller- IsaacNewton-1689.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:GodfreyKneller- IsaacNewton-1689.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:GodfreyKneller- IsaacNewton-1689.jpg Volně šiřitelné obr.č.11- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:ParabolicWaterTrajectory.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.12- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nasa_earth_observatories.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nasa_earth_observatories.jpg Volně šiřitelné obr.č.13- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:L4_diagram.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:L4_diagram.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.14- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bay_of_Fundy_High_Tide.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bay_of_Fundy_High_Tide.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.15- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bay_of_Fundy_Low_Tide.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bay_of_Fundy_Low_Tide.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.16- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tide_over_4_m.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tide_over_4_m.png Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Použitá literatura: HOLOVSKÁ, Helena, RŰKL, Antonín. Přírodověda pro 5. ročník. ZEMĚ A VESMÍR. Všeň: Nakladatelství ALTER, 1996. ISBN 80- 85775-54-9. s. 3 – 14. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "MAGNETICKÁ SÍLA A GRAVITAČNÍ SÍLA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním."

Podobné prezentace


Reklamy Google