Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POLOKOVY B, Si, Ge, As, Sb, Se, Te, At (radioaktivní) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POLOKOVY B, Si, Ge, As, Sb, Se, Te, At (radioaktivní) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován."— Transkript prezentace:

1 POLOKOVY B, Si, Ge, As, Sb, Se, Te, At (radioaktivní) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Polokovy mají některé vlastnosti kovů i nekovů. - kovový lesk - nejsou kujné a tažné - jsou špatnými vodiči tepla a elektřiny Využití: polovodiče Nejvýznamnější polokovy: křemík, germanium, arsen Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Křemík Latinský název: Značka: Skupina: Perioda: Protonové číslo : Počet valenčních elektronů: Elektronegativita: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Křemík Latinský název: Silicium Značka: Si Skupina: IV.A (14) Perioda: 3 Protonové číslo:14 Počet valenčních elektronů: 4 Elektronegativita: 1,8 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 4 valenční elektrony Křemík Protonové číslo Obr.č.1

6 Si je druhým nejrozšířenějším prvkem na Zemi (po kyslíku). Vyskytuje se v živých organizmech (v těle dospělého člověka přibližně 1g a to v kostech, chrupavkách, zubní sklovině). Výskyt: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 V přírodě se vyskytuje ve sloučeninách - obsažen v krystalickém nerostu s názvem křemen (SiO2) - je obsažen v písku - je hlavní složkou skla Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Křemen (SiO 2 ) - je odolný vůči vodě a všem kyselinám, kromě HF(leptá sklo) - může být různě zbarven (podle toho jaké obsahuje příměsi) - křišťál, ametyst, citrín, záhněda, jaspis, achát Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Obr.č.3 Obr.č.4 Obr.č.2 Obr.č.5

9 Použití Si: - v elektronice k výrobě mikročipů - při výrobě solárních článků Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Významné sloučeniny: Silikony: - mimořádně odolné vůči extrémním teplotám a tlakům - netečné, nehořlavé látky, hydrofobní (odpuzující vodu – lepení skel akvárií) - zdravotně nezávadné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Použití: - tmely, lepidla, mazadla, oleje, výplňové hmoty - výroba zdravotnických pomůcek, hadiček, dudlíků, implantátů (prsní, šlachové, umělé oční čočky), protézy nosu, ušních boltců Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Silikonová forma na pečení Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Obr.č.6

13 Silikonové implantáty: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Obr.č.7 Obr.č.8

14 Germanium Latinský název: Značka: Skupina: Perioda: Protonové číslo : Počet valenčních elektronů: Elektronegativita: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 Latinský název: Germanium Značka: Ge Skupina: IV.A (14) Perioda: 4 Protonové číslo: 32 Počet valenčních elektronů: 4 Elektronegativita: 1,8 Germanium Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 Použití: - výroba integrovaných obvodů, optických vláken, optických kabelů - výroba optiky a elektroniky zachycující infračervené záření (přístroje pro noční vidění) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 Arsen Latinský název: Značka: Skupina: Perioda: Protonové číslo : Počet valenčních elektronů: Elektronegativita: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 Latinský název: Arsenicum Značka: As Skupina: V.A (15) Perioda: 4 Protonové číslo: 33 Počet valenčních elektronů: 5 Elektronegativita: 2,0 Arsen Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 Použití: - polovodiče v procesorech PC (sloučenina As + Ga) Významnou sloučeninou je oxid arsenitý (arsenik, utrejch): - vysoce jedovatý,karcinogenní - smrtelná dávka je 0,2 g! Sloučeniny arsenu jsou jedovaté a do životního prostředí se dostávají hlavně spalováním nekvalitních fosilních paliv. Nejvyšší koncentrace arsenu obsahují mořské ryby. Je v nich však přítomen ve formě, ve které se snadno vylučuje. Otravy se tedy nemusíme obávat! Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 Použité obrázky: Obr.č.1: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_014_Silicon.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_014_Silicon.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license Obr.č.2 – č.5 vlastní archiv autora Obr.č.6: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Napfkuchen-Form.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Napfkuchen-Form.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Obr.č.7: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Subglandular_breast_implant.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Subglandular_breast_implant.jpg Volně šiřitelné Obr.č.8: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Silicone_gel-filled_breast_implants.jpeghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Silicone_gel-filled_breast_implants.jpeg Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "POLOKOVY B, Si, Ge, As, Sb, Se, Te, At (radioaktivní) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován."

Podobné prezentace


Reklamy Google