Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."— Transkript prezentace:

1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 25 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 -za běžných podmínek v pevném skupenství (výjimkou je kapalná rtuť) -vedou teplo a el.proud -jsou tažné, kujné, dobře se slévají, mají kovový lesk Výskyt v lidském těle: Fe v červených krvinkách Na v tkáňových tekutinách K v buňkách Ca v kostech … 1 Hg Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Podle hustoty: lehké ( Na, Mg, Al, …) těžké ( Fe, Cu, Pb, Hg, Cd, …) nebezpečné pro zdraví člověka a dalších organismů! Podle stálosti na vzduchu a ve vlhkém prostředí: ušlechtilé ( Pt, Au, Ag, Cu, …) neušlechtilé ( Mg, Fe, Zn, …) Podle dostupnosti a ceny: drahé ( Pt, Au, Ag, …) ostatní Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 (Fe, Cu, Al, Au, Pt, Ti) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 -jeden z nejrozšířenějších prvků na Zemi -nejdůležitější a nejpoužívanější kov -v přírodě se vyskytuje v různých sloučeninách (hematit-krevel, magnetit-magnetovec, limonit- hnědel, siderit-ocelek, …) -součást krevního barviva hemoglobinu 2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Vitkovice – vysoké pece 4 Výroba železa: ze železných rud ve vysokých pecích 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Surové železo – litina - pevná, na vzduchu stála, ale křehká - výroba kotlů, radiátorů, součásti těžkých strojů -čisté železo je měkký, stříbřitý kov, který snadno rezne. Proto se velmi často používá ve formě slitin – mají zvýšit jeho tvrdost a odolnost proti korozi. Zkujňováním litiny (odstranění uhlíku a dalších prvků) vzniká: Ocel (nástrojová, nerezavějící, betonářská, chirurgická, …) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Koroze: -pomalé změny probíhající na povrchu kovů vlivem vnějších podmínek (vzdušný kyslík, vodní pára, soli, …) - železo se vlivem koroze mění na rez 5 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 -výborný vodič tepla a elektřiny Výskyt v přírodě: -ryzí, nebo ve sloučeninách 6 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Koroze: - na vzduchu je měď nestálá, protože se za působení atmosférické vlhkosti a CO 2 pasivuje, pokrývá se zelenou měděnkou, která ji účinně chrání proti další korozi 7 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Použití: -hlavně v elektronice (elektrické vodiče, součástky,…) -střešní krytiny, okapy -kotle, chladiče (např. v počítačích, automobilech, … ) -současné mince obsahují měď (10 Kč, 20 Kč) Součást krevního barviva měkkýšů, hemocyaninu 8 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Slitiny mědi: Bronz (Cu+Sn) Mosaz (Cu + Zn) 9 10 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 -dobrý vodič elektrického proudu -v přírodě se vyskytuje zejména ve formě sloučenin, nejznámější rudou je bauxit Al 2 O 3. 2 H 2 O Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 -oxid hlinitý tvoří drahé kameny rubín, safír, korund Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 Použití: - záznamové médium v CD a DVD discích -hliníková fólie – alobal -součást chladičů PC procesorů a pamětí -výroba odolných a pevných slitin (např.dural – pro letecký a automobilový průmysl) 1920 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 Zdravotní rizika Al se nevyskytuje v žádné živé tkáni riziko používání hliníkového nádobí! existuje silné podezření, že případný zvýšený výskyt hliníku v krvi může být příčinou vzniku Alzheimerovy choroby tím, že likviduje mozkové a nervové buňky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 -těžký, měkký, žlutý kov, výborně kujné a tažné (ze zlata se dá vytepat fólie tenká 0,0001mm, z 1g zlata se dá vytepat fólie o ploše 1 m 2, vytáhnout drátek o délce 1km) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 -jeden z nejlepších vodičů tepla a elektrického proudu -v přírodě se nachází ryzí -chemicky mimořádně odolné -(nereaguje s vodou ani s běžnými kyselinami a hydroxidy) -Lučavka královská! směs HNO 3 :HCl v poměru 1:3, rozpouští ušlechtilé kovy (např. zlato, stříbro, platinu, …) 23 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 Čistota zlata se udává v karátech. Ryzí zlato má 24 karátů. 14 karátů = 14 hmotnostních dílů zlata a 10 hmotnostních dílů dalších kovů (např.Cu nebo Ag) Využití zlata: -v elektrotechnice k pokovování kontaktů -výroba mikročipů -výroba paměťových médií s vysokou kapacitou -výroba šperků 24 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

21 -těžký, stříbřitě bílý kov -chemicky mimořádně odolný Použití: -výroba automobilových katalyzátorů -výroba léku proti rakovině -výroba šperků (vzhledem jako stříbro, které je levnější) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

22 -lehký, tvrdý kov -odolný proti vnějším vlivům a vysokým teplotám, za běžné teploty nereaguje ani s kyselinami Použití: -v letecké a raketové technice -k výrobě tryskových motorů a lodních šroubů -k výrobě kloubních implantátů -stále více je používán i v body piercingu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

23 -lehké a pevné slitiny titanu ( s prvky Al, Mn, Zn) se používají na výrobu golfových holí, brýlí, jízdních kol, hodinek, okapů, … -slitina titanu a niklu má tvarovou paměť. Je možné ji jakkoliv zdeformovat, přesto se po zahřátí vrátí do výchozího stavu. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

24 Použité obrázky: Obr.č.1 - – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mercury-element.jpg Obr.č.2 - – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Železo.PNG Obr.č.3 - – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schema_kopie.jpg Obr.č.4 - GNU Free Documentation License Obr.č.5 - GNU Free Documentation License Obr.č.6 - – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Měď.PNG Obr.č.7 - GNU Free Documentation License Obr.č.8 – vlastní archiv autora Obr.č.9 – – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bronz_díszpajzs.jpg Obr.č Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Obr.č Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license. Obr.č GNU Free Documentation License Obr.č.13 – – volně šiřitelnéhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Rubin013.JPG Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

25 Obr.č.14 – GNU Free Documentation License Obr.č.15 – GNU Free Documentation License Obr.č.16 – GNU Free Documentation License Obr.č GNU Free Documentation License Obr.č GNU Free Documentation License Obr.č – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aluminum_Metal.jpg Obr.č – volně šiřitelnéhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/Aluminium.jpg Obr.č Creative Commons Attribution 2.5 Generic license. Obr.č.22 – Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license. Obr.č – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Native_gold_nuggets.jpg Obr.č – volně šiřitelnéhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nancy_Johnson.jpg Obr.č Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Obr.č – vlastní archiv autora Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."

Podobné prezentace


Reklamy Google