Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Průmyslové kovy - železo Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. VY_32_INOVACE_G3.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Průmyslové kovy - železo Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. VY_32_INOVACE_G3."— Transkript prezentace:

1 Průmyslové kovy - železo Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. VY_32_INOVACE_G3 - 16

2 Kovy Kovy jsou pevné látky, které vedou el. proud a teplo. Jsou kujné (kováním mění tvar) a tažné (dají se vytahovat na dráty). jsou:

3 Železo Jeden z nejdůležitějších a nejpoužívanějších kovů. Na Zemi velmi rozšířený ve sloučeninách. V živých organismech součástí hemoglobinu (červené krevní barvivo). Autor foto: Alchemist-hpAutor foto: Alchemist-hp (talk)talk (www.pse-mendelejew.de)www.pse-mendelejew.de http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Iron_electrolytic_and_1cm3_cube.jpg

4 železné rudy: Krevel Fe 2 O 3 Hnědel Fe 2 O 3.nH 2 O Magnetit Fe 3 O 4 Autor foto: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga Commons)(Lmbuga Galipedia)Lmbuga CommonsLmbuga Galipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mineral_Olixisto_GDFL101.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mineral_Limonita_GDFL120.jpg Autor foto: Density http://cs.wikipedia.org/ wiki/Soubor:Magnetit.j pg

5 - pevný, stříbrolesklý kov, magnetický - má obrovské využití, ale na vzduchu málo odolný a koroduje = rezatí (ochrana nátěry) - pasivace železa!!! – reakcí s koncentrovanou kys. sírovou a dusičnou se na povrchu železa vytváří vrstvička oxidu železitého, která zabraňuje další reakci. (Se zředěnými kys. reaguje). VLASTNOSTI:

6 1) Výroba litiny: tavením železné rudy (např. krevel) ve vysoké peci. Do vysoké pece se sype železná ruda a železný šrot, koks (C) a vápenec. Aby se podpořilo hoření a zvýšila se teplota, vhání se tam kyslík. Za teploty až 1800 0 C reaguje oxid železitý Fe 2 O 3 s C. Vzniká surové železo, to se z pece vypouští a nechá vychladnout = litina. Obsahuje 4% C, Si a další příměsi, proto je litina tvrdá, ale křehká. ZPRACOVÁNÍ ŽELEZNÉ RUDY :

7 Autor obr.: Original uploader was Ivak at cs.wikipediaIvakcs.wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Schema_kopie.jpg

8 Josu PPP Autor foto: Josu P http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Alto_horno_antiguo_Sestao.jpg

9 radiátory, těžké stroje, staré brány, pumpy... Autor foto: George Shuklin http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:%D0%A3%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0% B8%D0%BA_%D0%92- %D0%92_%D1%87%D1%83%D0%B3%D1%83%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9_15.jpg Použití litiny:

10 - se děje zkujňováním surového železa. Z litiny se musí odstranit C a příměsi, aby nebyla křehká. To probíhá v konvertorech spalováním C s kyslíkem za vysokých teplot. Do oceli se někdy přidávají i prvky zlepšující vlastnosti oceli (např. chrom) různé druhy oceli – chirurgická, betonářská, nerez, nástrojová... Použití: 2) Výroba oceli:

11 Original uploader was Karel at cs.wikipedia Later version(s) were uploaded by Miraceti at cs.wikipedia.Karelcs.wikipediaMiracetics.wikipedia Autor foto: Isabelle Grosjean ZAZA http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Semence_tapissier.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Atomovy_reaktor.jpg


Stáhnout ppt "Průmyslové kovy - železo Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. VY_32_INOVACE_G3."

Podobné prezentace


Reklamy Google