Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Polokovy Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. VY_32_INOVACE_G3 - 17.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Polokovy Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. VY_32_INOVACE_G3 - 17."— Transkript prezentace:

1 Polokovy Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. VY_32_INOVACE_G3 - 17

2 Polokovy - jsou prvky na rozhraní mezi kovy a nekovy. B, Si, Ge, As, Sb, Se, Te, At Patří sem:

3 Mají kovový lesk, ale nejsou tažné a kujné a špatně vedou el.proud a teplo. Používají se jako polovodiče – jejich vodivost stoupá až po přidání konkrétní příměsi nebo s rostoucí teplotou. Vlastnosti:

4 Křemík Si modrošedá kryst. látka tvrdá, ale křehká odolná kyselinám tvoří 28% zemské kůry Autor foto: Saperaud http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Polykristal ines_Silizium.jpg

5 Výskyt: v křemenu SiO 2 – součást písku – výroba skla v živých organismech – kosti, chrupavky, zubní sklovina mikročipy(počítačové čipy) solární články – převod slun.energie na elektrickou Autor foto: Original uploader was F5ZV at fr.wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Panneaux _solaires_thermique_et_PV.jpg Použití:

6 Sloučeniny: 1)silany – sloučeniny Si a H, např.SiH 4 (jako alkany) 2)silikony – kapalné nebo pevné látky odolné extrémním teplotám a tlaku tmely, mazadla, lepidla, v nátěrech, oleje technické i kosmetické zdravotnické potřeby (dudlíky, hadičky, drobné protézy, prsní implantáty) Použití:

7 Germanium Ge optická vlákna a optické kabely výroba integrovaných obvodů – rychlý přenos signálu přístroje pro noční vidění (zachycuje infračervené záření) lesklý, šedobílý, vzácný polokov Autor foto: by Gibe (selfmade) http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Germanium.jpg Použití:

8 Arsen As použ.: As+Ga – v procesorech počítačů šedý, lesklý, krystalický polokov Autor foto: Arsen_1.jpg: Original uploader was Tomihahndorf at de.wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Arsen_1a.j pg

9 sloučeniny: oxid arsenitý As 2 O 3 (arsenik, utrejch) – bílá kryst.látka, jed(0,2g), karcinogenní Použ.: insekticidy (látky na hubení hmyzu)

10 Pozn. (Zdroj: Wikipedie - http://cs.wikipedia.org/wiki/Arsen Ze sloučenin je bezesporu nejznámější oxid arsenitý As 2 O 3, známý jako arsenik, silně toxická sloučenina, dobře rozpustná ve vodě. Už odpradávna byl používán jako jed při přípravě nástrah na hlodavce nebo lovu kožešinové zvěře v arktických oblastech. Byl však také častým nástrojem travičů. Je možné, že Napoleon Bonaparte byl ve vyhnanství na ostrově Svaté Heleny postupně otravován právě tímto jedem. Na arsenik je však možné získat poměrně rychle toleranci (byl používán jako hemopoetický prostředek). V současné době se uvažuje v souvislosti s Napoleonovou otravou spíše o antimonu. http://cs.wikipedia.org/wiki/Arsenoxid arsenitýarsenikjedNapoleon Bonapartehemopoetickýantimonu


Stáhnout ppt "Polokovy Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. VY_32_INOVACE_G3 - 17."

Podobné prezentace


Reklamy Google