Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Ing. Jiřina Ovčarová Oxidy oxid hlinitý oxid křemičitý nejen v mineralogii.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Ing. Jiřina Ovčarová Oxidy oxid hlinitý oxid křemičitý nejen v mineralogii."— Transkript prezentace:

1 Autor: Ing. Jiřina Ovčarová Oxidy oxid hlinitý oxid křemičitý nejen v mineralogii

2 Seznam kapitol Polodrahokamy Technický korund Safíry Použití oxidu hlinitého Oxid hlinitý Rubíny Oxid křemičitý Drahokamy Použití oxidu křemičitého Další

3 Vlastnosti: Seznam kapitol Další Oxid hlinitý Al 2 O 3 p pevná látka b bílá práškovitá hmota o odolává vysokým teplotám v v krystalické formě velmi tvrdá Formy výskytu: K Kaolinit – zdroj kaolínu pro výrobu porcelánu B Bauxit – hornina využívaná pro výrobu hliníku K Korund – minerál s vysokou tvrdostí – podle kvality a zbarvení krystalů má použití a) technické– smirek b) šperkařské– safír (bezbarvý nebo modrý) – rubín (krvavě červený)

4 Seznam kapitol Další Technický korund - smirek Korund má velmi vysokou tvrdost. Ve stupnici tvrdosti má stupeň číslo 9. Nejtvrdší nerost diamant má tvrdost 10. Korund se proto používá pro výrobu brusných a řezných materiálů.

5 Seznam kapitol Další Šperkařský korund - safír Opravdu čistý korund je bezbarvý. Ve šperkařství jsou ale mnohem oblíbenější safíry modré, růžové a dokonce i žluté. Nalezené drahokamy sice mají zajímavé tvary krystalu, ale skutečnou nádheru jim dá až ruka brusiče drahokamů.

6 Seznam kapitol Další Broušené safíry

7 Seznam kapitol Další Šperkařský korund - rubín Přírodní rubíny jsou ceněné více než safíry. V posledních letech se však do šperků vsazují hlavně kameny vyrobené uměle.

8 Kaolinit a bauxit - výroba Seznam kapitol Další Využití oxidu hlinitého h hliníku p porcelánu lniva do plastů k katalyzátorů pro chemický průmysl z zubních past a výplní u umělých kyčelních kloubů Korund - výroba b brusných materiálů l leštidel š šperků – velmi často ale jde o uměle vyrobený korund

9 Vlastnosti: Oxid křemičitý SiO 2 p pevná látka oměrně tvrdá a křehká c chemicky odolná (rozpouští se jen v kyselině fluorovodíkové) p písek a štěrk s součást žuly, pískovce a dalších hornin p polodrahokamy d drahokamy Výskyt v přírodě - minerál křemen Další Seznam kapitol

10 Křemen jako polodrahokam Kombinací mnoha barevných variant mikrokrystalických oxidů křemičitých jsou polodrahokamy používané už celá staletí při výzdobě interiérů. a achát j jaspis c chalcedon DalšíDo této skupiny patří například:

11 Seznam kapitol Křemen jako polodrahokam Další

12 Seznam kapitol Další Křemen jako drahokam Č Čistý křemen je bezbarvý Barevnost jiných odrůd křemene je způsobená příměsí kovů. Čiré krystaly se brousí a používají do šperků. Křišťál Citrín Záhněda Růženín Ametyst

13 Stavebnictví Seznam kapitol Konec Využití oxidu křemičitého Šperkařství a design Sklářství p písek – malta, omítky š štěrk – betonování, výroba betonových tvárnic Č Čistý křemenný písek se taví. K Křemenné sklo se musí zpracovávat při velmi vysokých teplotách. Používá se jako laboratorní. P Pro výrobu běžného skla se používá řada příměsí, které teplotu zpracování snižují. S Sklo se probarvuje kovy přidanými do taveniny.


Stáhnout ppt "Autor: Ing. Jiřina Ovčarová Oxidy oxid hlinitý oxid křemičitý nejen v mineralogii."

Podobné prezentace


Reklamy Google