Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Drahé kovy VY_32_INOVACE_G3 - 13. Drahé kovy je obecné označení pro vzácné kovové prvky (nebo jejich slitiny), které se užívaly a užívají jako platidla,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Drahé kovy VY_32_INOVACE_G3 - 13. Drahé kovy je obecné označení pro vzácné kovové prvky (nebo jejich slitiny), které se užívaly a užívají jako platidla,"— Transkript prezentace:

1 Drahé kovy VY_32_INOVACE_G3 - 13

2 Drahé kovy je obecné označení pro vzácné kovové prvky (nebo jejich slitiny), které se užívaly a užívají jako platidla, na výrobu mincí, šperků …. Patří sem: zlato Au, stříbro Ag, platina Pt.

3 Zlato těžký, měkký, žlutý kov, lesklý výborně kujné a tažné výborný vodič elektřiny velmi odolné – nereaguje s kyselinami ani zásadami, reaguje s Lučavkou královskou = směs kyselin dusičné (HNO 3 ) a chlorovodíkové (HCl) v poměru 1:3. Autor obr.: Archaeodontosaurus http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Or_Venez uela.jpg VLASTNOSTI:

4 Čistota zlata se udává v karátech, ryzí zlato = 24 karátů. (např. 14 karátů znamená 14 hmotnostních dílů zlata a 10 dílů jiného kovu) Nově se čistota zlata udává v tisícinách, např. Au585/1000 je 14 karátů, to znamená že obsahuje 58,8% čistého zlata.

5 V přírodě ryzí (např. Kašperské hory na Šumavě, Písek... nebo se rýžuje v řekách (dříve např. Otava). použ.: šperky, pamětní mince elektronika a počítače – mikročipy pozlacování kovů

6 Autor obr.: PHGCPHGCOMOM http://cs.wikipedia.org/wi ki/Soubor:Toi_250kg_gold _bar.jpg Autor foto: Michael Hoffmann (Hamlet53)Hamlet53 http://cs.wikipedia.org/wiki/S oubor:Sankt_Petersburg_- _it%27s_art_.jpg http://cs.wikipedia.org /wiki/Soubor:Egypte_lo uvre_127.jpg Autor foto: Borislav

7 Stříbro stříbřitě bílý kov nejlepší vodič tepla a elektřiny ze všech kovů Autor foto: Alchemist-hp http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Silver_crystal.jpg VLASTNOSTI:

8 šperky, pamětní mince elektronika a počítače – mikročipy postříbřování kovů CD, DVD fotografický průmysl Pozn.: Významné naleziště bylo v Kutné Hoře. Autor foto.: Weaponofmassinstruction http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:SilverRing Thing.png Použití:

9 Platina velmi těžký, stříbřitě bílý kov velmi odolný – nereaguje s kyselinami ani zásadami Autor foto: Aram Dulyan (User:Aramgutang)User:Aramgutang http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Platinum_ nuggets.jpg Vlastnosti:

10 šperky katalyzátory do aut trysky pro výrobu optických vláken léky na léčbu rakoviny Porovnání stálé hodnoty drahých kovů s nestabilními penězi. (3.50min) http://youtu.be/51agP0uBUpQ Použití:


Stáhnout ppt "Drahé kovy VY_32_INOVACE_G3 - 13. Drahé kovy je obecné označení pro vzácné kovové prvky (nebo jejich slitiny), které se užívaly a užívají jako platidla,"

Podobné prezentace


Reklamy Google