Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vodík Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vodík Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Vodík Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Obr.1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Latinský název: hydrogenium Značka: H (z řeckého hydro a genes = tvořící vodu) Protonové číslo: Z = 1 Skupina: I.A = 1.skupina Perioda: 1.perioda Teplota tání: −259,125 °C Teplota varu: −252,882 °C Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Vodík – struktura atomu Obr.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Vodík je nejlehčím prvkem na Zemi, je lehčí než vzduch. Pokud se nesloučí s nějakým jiným prvkem na Zemi, uniká do vesmíru. Je nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru a třetím nejrozšířenějším prvkem na Zemi. Všechny hvězdy a hvězdné galaxie jsou tvořeny převážně vodíkem. Slunce: 98% vodíku, 8% helia, zbytek jiné prvky. Obr.3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Vodík je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu. Za běžných podmínek tvoří dvouatomové molekuly H 2 : Je velmi reaktivní. Velmi bouřlivá je jeho reakce s kyslíkem. (Ve směsi se vzduchem výbušný!) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Výbuch vzducholodě Hindenburg V minulosti se vodík používal k plnění balonů a vzducholodí. Po havárii se k plnění přestal vodík používat a vzducholodi se začali plnit heliem, které má nízkou hustotu a je inertní. 6.5.1937 havárie vzducholodi Hindenburg Obr.4 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Použití Plynný vodík se používá ke ztužování rostlinných tuků. Zkapalněný vodík tvoří složku paliv pro raketové motory. Kyslíkovodíkový plamen se používá ke svařování a řezání kovů (teplota až 2500°C). Obr.5 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Palivo budoucnosti! Ekologické palivo - spalováním vzniká voda: 2H 2 + O 2 → 2H 2 O + teplo TriHyBus (původně H2bus) je označení pro český hybridní autobus na vodíkový pohon. Obr.6 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Výroba Vodík je možné získávat elektrolýzou vody. Rozklad vody účinkem elektrického proudu na plynný vodík a kyslík. 2 H 2 O → 2 H 2 + O 2 Obr.7 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Obr.1 – http://commons.wikimedia.org/wiki/Periodic_tablehttp://commons.wikimedia.org/wiki/Periodic_table Creative Commons Attribution/Share-Alike Licens Obr.2 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_001_Hydrogen.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_001_Hydrogen.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license Obr.3 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kepler11.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kepler11.png Volně šiřitelné Obr.4 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hindenburg_burning.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hindenburg_burning.jpg Volně šiřitelné Obr.5 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cutting_torch.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cutting_torch.jpg Volně šiřitelné Obr.6 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TriHyBus_MSV_Brno_2010.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:TriHyBus_MSV_Brno_2010.JPG GNU Free Documentation License, Version 1.2 Obr.7 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anim_electrolysis_of_water.gifhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anim_electrolysis_of_water.gif Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Použité obrázky: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Vodík Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google