Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektrolýza Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektrolýza Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Elektrolýza Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Některé látky, jejich vodné roztoky a taveniny vedou el.proud. Destilovaná voda el.proud téměř nevede, ale vodný roztok NaCl je elektricky vodivý. Proč je tomu tak? Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1.

3 Podmínkou el. vodivosti roztoků solí a tavenin solí je přítomnost volně pohyblivých kationů a anionů: NaCl Na + + Cl - Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 2.

4 Elektrolyt – roztok, který obsahuje volné ionty a vede el. proud 3. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Elektrolýza – redoxní reakce, která probíhá na elektrodách zapojených ke zdroji stejnosměrného el.proudu v roztoku nebo v tavenině. Anoda – kladná elektroda Katoda – záporná elektroda Na + Cl - anoda + katoda - Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4.

6 Elektrolýza roztoku NaCl: NaCl Na + + Cl - Vodný roztok NaCl obsahuje kationty sodíku a anionty chloru Na + Cl - anoda + katoda - Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4.

7 Katoda: -proběhne redukce: Na I Na o -redukují se sodné kationy a vznikají atomy sodíku Anoda: -proběhne oxidace: Cl –I Cl o - oxidují se aniony chloru a vznikají atomy chloru Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Použité obrázky: Obr.č.1 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electrólisis.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electrólisis.png Volně šiřitelné Obr.č.2 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:NaCl_ionic.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:NaCl_ionic.png Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license. Obr.č.3 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electrochemistry_-_cs_labeled.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electrochemistry_-_cs_labeled.jpg Volně šiřitelné Obr.č.4 vlastní archiv autora Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Elektrolýza Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google