Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PRVKY ALKALICKÝCH ZEMIN Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra (radioaktivní) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PRVKY ALKALICKÝCH ZEMIN Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra (radioaktivní) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován."— Transkript prezentace:

1 PRVKY ALKALICKÝCH ZEMIN Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra (radioaktivní) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 1

3 Vlastnosti prvků alkalických zemin: S výjimkou berylia se jedná o měkké, lehké a velmi reaktivní kovy. Kovy alkalických zemin se v přírodě vyskytují pouze ve sloučeninách. Na rozdíl od alkalických kovů, které se vyskytují jako rozpustné soli, jsou kovy alkalických zemin v přírodě nejčastěji nalézány ve formě minerálů. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Zástupce prvků alkalických zemin HOŘČÍK: Latinský název: Značka: Skupina: Perioda: Protonové číslo : Počet valenčních elektronů: Elektronegativita: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Zástupce prvků alkalických zemin HOŘČÍK: Latinský název: magnesium Značka: Mg Skupina: II.A Perioda: 3. Protonové číslo:12 Počet valenčních elektronů: 2 Elektronegativita:1,2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 2

7 -vysoce hořlavý lehký kov, vede el. proud -v přírodě pouze ve sloučeninách -významný pro živé organismy, je součástí zeleného barviva chlorofylu Hořčík se používá k zesílení intenzity a zvětšení plamene v různých pyrotechnických aplikacích (bengálský oheň). Používá se k výrobě žáruvzdorných cihel do krbů a pecí. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 8

8 - v přírodě se hořčík vyskytuje v nerostu magnezitu: 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Práškový hořčík: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4

10 Hořčík je nezbytný pro správnou činnost lidského organismu (nedostatek Mg způsobuje podrážděnost, nespavost, trávicí potíže, bušení srdce). Je obsažen ve fících, banánech, ořeších, v obilí, v celozrnném pečivu. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 5

11 6 9

12 Dural – významná slitina hořčíku s Al, Cu a Mn. - pevný a lehký - výroba výtahů, jízdních kol, lehkých žebříků Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 7

13 Použité obrázky: Obr.č.1 - http://commons.wikimedia.org/wiki/Periodic_tablehttp://commons.wikimedia.org/wiki/Periodic_table Creative Commons Attribution/Share-Alike Licens Obr.č.2 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_012_Magnesium.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_012_Magnesium.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license. Obr.č.3 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mineraly.sk_-_magnezit.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mineraly.sk_-_magnezit.jpg Volně šiřitelné Obr.č.4 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hořčík.PNG Volně šiřitelné Obr.č. 5,6,7,8 vlastní archiv autora Obr.č.9 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Almonds.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Almonds.jpg Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "PRVKY ALKALICKÝCH ZEMIN Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra (radioaktivní) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován."

Podobné prezentace


Reklamy Google