Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BUŇKA 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BUŇKA 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 BUŇKA 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 BUŇKA  základní stavební a funkční jednotka organismů  2 typy buněk:  prokaryotická buňka – bakterie, sinice  eukaryotická buňka – rostliny, houby, živočichové živočichové Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Rozdíl v buňkách Prokaryotická buňka  menší  jednodušší stavba  nedokonale vytvořené jádro Eukaryotická buňka  větší  složitější stavba  dokonale vytvořené jádro Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 STAVBA BUŇKY STAVBA BUŇKY  cytoplazmatická membrána:  výměna látek mezi buňkou a prostředím  vrstvička tukových látek  polopropustná  cytoplazma:  vnitřní prostředí buňky  polotekutý vodní roztok Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 STAVBA BUŇKY  jádro:  řídí životní děje v buňce  řídí rozmnožování buňky  dvojitá jaderná membrána  mitochondrie:  tyčinkovitý tvar  buněčné dýchání Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 STAVBA BUŇKY  endoplazmatické retikulum:  měchýřky, kanálky a váčky  propojuje jádro a plazmatickou membránu  ribozómy:  na povrchu endoplazmatického retikula  kulovitá tělíska  tvorba bílkovin Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 STAVBA BUŇKY  golgiho aparát  měchýřky propojené kanálky  upravují se zde látky vytvořené v endoplazmatickém retikulu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Co mají buňky navíc!!! Rostlinná buňka  buněčná stěna:  drží tvar buňky  ochrana buňky  dobře propouští vodu s rozpuštěnými látky  chloroplasty:  čočkovitý tvar  obsahují zelené barvivo chlorofyl → fotosyntéza  vakuoly  zásobní a odpadní látky Živočišná buňka  lysozómy:  obsahují trávicí enzymy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 BAKTERIÁLNÍ BUŇKA 2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 ROSTLINNÁ BUŇKA 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 ŽIVOČIŠNÁ BUŇKA 4 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Použité obrázky Obr.č. 1 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Carcinoma_a_grandi_cellule.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Carcinoma_a_grandi_cellule.svg Volně šiřitelné Obr.č. 2 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prokaryote_cell_diagram_cs.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prokaryote_cell_diagram_cs.svg Volně šiřitelné Obr.č. 3 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Plant_cell_structure_cs.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Plant_cell_structure_cs.svg Volně šiřitelné Obr.č. 4 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:P_Cell.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:P_Cell.svg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Použitá literatura ČABRADOVÁ, VĚRA. HASCH, FRANTIŠEK. SEJPKA, JAROSLAV. VANĚČKOVÁ, IVANA. Přírodopis pro 6. ročník základní školy a primu víceletého gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Nakladatelství FRAUS, 2003. ISBN 807238211X. str. 20 - 22 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "BUŇKA 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google