Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ORGANISMY JEDNOBUNĚČNÉ B A K T E R I E Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ORGANISMY JEDNOBUNĚČNÉ B A K T E R I E Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním."— Transkript prezentace:

1 ORGANISMY JEDNOBUNĚČNÉ B A K T E R I E Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

2 Organismy jednobuněčné tvořené jedinou buňkou tvořené jedinou buňkou buňka je zároveň tělem a vykonává všechny životní funkce buňka je zároveň tělem a vykonává všechny životní funkce patří k nejjednodušším formám života na Zemi patří k nejjednodušším formám života na Zemi Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 BAKTERIE bakteriologie – věda o bakteriích bakteriologie – věda o bakteriích první organismy na Zemi první organismy na Zemi velikost buňky - 0,001 mm velikost buňky - 0,001 mm žijí žijí jednotlivě X tvoří koloniejednotlivě X tvoří kolonie pohyb pohyb bičíky X brvybičíky X brvy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 TVARY BAKTERIÁLNÍCH BUNĚK Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 2

5 BAKTERIE rozmnožování rozmnožování  buněčné dělení  buňka se protáhne  dělení vnitřních částí buňky  vlastní dělení buňky  dvě buňky dceřiné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Rozmnožování bakterií Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 3 1. 2. 3. 4.

7 BAKTERIE všudypřítomné všudypřítomné  půda, voda, vzduch, pouště, hory, na povrchu i uvnitř těl organismů spory spory  vytvářejí za nepříznivých životních podmínek  nízká teplota, sucho, nedostatek potravy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 BAKTERIE Získávají kyslík: rozpadem kyslíkatých látek rozpadem kyslíkatých látek  kvašení zelí  tlusté střevo člověka  bakterie Escherichia coli ze vzduchu ze vzduchu  půdní bakterie na kořenech rostlin  hrách, fazole, čočka, jetel Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 BAKTERIE Způsoby získávání potravy a energie: producenti producenti  anorganické látky přeměňují na organické  sirné bakterie reducenti (rozkradači) reducenti (rozkradači)  rozkládají odumřelá těla organismů nebo jejich výkaly  způsobují tlení a hnití → zisk energie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 BAKTERIE konzumenti (paraziti) konzumenti (paraziti)  žijí na úkor těl jiných organismů  způsobují bakteriální choroby  angína, tuberkulóza  cizopasí v živých tělech organismů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 BAKTERIE sterilizace sterilizace  zahubí spory a bakterie  přehřátou vodní parou - 120ºC dezinfikace dezinfikace  vypláchnutí rány vhodnými látkami  ničí bakterie, neškodí lidským buňkám  peroxid vodíku Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 BAKTERIE očkování očkování  do těl organismů se vpraví protilátky proti bakteriím  proti tetanu léčí se antibiotiky léčí se antibiotiky  zánět mozkových blan, angína, zápal plic, salmonelóza, borelióza Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 BAKTERIE užitkové bakterie užitkové bakterie  využívané ke kvašení při výrobě octa, mléčných výrobků, kysaného zelí užitečné bakterie užitečné bakterie  půdní bakterie zvyšují úrodnost půdy  rozkládají organické látky za vzniku humusu  v trávicím ústrojí býložravců škodlivé bakterie škodlivé bakterie  znehodnocují potraviny hnitím  způsobují choroby rostlin, hub, živočichů i lidí Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 BAKTERIE laktobacily laktobacily  výroba některých mléčných výrobků  jogurty, kefír, podmáslí Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4

15 Použité obrázky: obr. č. 1 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Average_prokaryote_cell-_unlabled.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Average_prokaryote_cell-_unlabled.svg Volně šiřitelné obr. č. 2, 3 – vlastní archiv autorky obr. č. 4 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Three_cups_of_yoghurt.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Three_cups_of_yoghurt.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Použitá literatura: ČABRADOVÁ, VĚRA. HASCH, FRANTIŠEK. SEJPKA, JAROSLAV. VANĚČKOVÁ, IVANA. Přírodopis pro 6. ročník základní školy a primu víceletého gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus, 2003. ISBN 807238211X. str. 30 - 31 JURČÁK, JAROSLAV. FRONĚK, JIŘÍ. Přírodopis 6. 2. vydání Olomouc: Nakladatelství PRODOS, 2004. ISBN 8072301365 str. 11 - 15 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "ORGANISMY JEDNOBUNĚČNÉ B A K T E R I E Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním."

Podobné prezentace


Reklamy Google