Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

2 TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Živé organismy se třídí podle: stavby těla orgánů, kterými dýchají rozmnožování stravy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 VIRY nebuněčné organismy vnitřní parazité buněk způsobují nemoci Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. BAKTERIE jednobuněčné organismy patří k nejstarším organismům na Zemi 3 2 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

4 HOUBY organismy různého tvaru a velikostí jednobuněčné  plísně, kvasinky mnohobuněčné  hřib hnědý, václavka smrková heterotrofní výživa = přijímají organické látky buněčná stěna tvořena chitinem zásobní látkou je glykogen Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 6 4 5

5 ROSTLINY mnohobuněčné organismy autotrofní výživa  fotosyntéza –probíhá za pomoci sluneční energie, zeleného barviva, oxidu uhličitého a vody buněčná stěna tvořena celulózou zásobní látkou je škrob Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 7

6 Semenné rostliny produkují semena byliny –nadzemní stonek nedřevnatí dřeviny –nadzemní stonek dřevnatí → jehličnaté – jehlice → listnaté – list s čepelí → stromy – mají kmen → keře – nemají kmen Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 10 9 8 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

7 Výtrusné rostliny produkují výtrusy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. mechy kapradiny plavuně přesličky 14 13 12 11 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

8 ŽIVOČICHOVÉ mnohobuněčné organismy heterotrofní výživa –přijímají organické látky zásobní látkou je glykogen bezobratlovci –nemají kostru složenou z kostí obratlovci –mají kostru složenou z kostí –ryby, obojživelníci, plazy, ptáci, savci Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 15 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

9 BOTANICKÉ ZAHRADY pěstování domorodých i cizokrajných rostlin studijní, vědecké a ochranářské účely Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 16 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

10 ZOOLOGICKÉ ZAHRADY mnoho druhů živočichů z celého světa rozmnožování ohrožených druhů  zachování druhu 17 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Použité obrázky: obr.č.1- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gal%C3%A1pagos_tortoise1,_Zoo_Prague.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gal%C3%A1pagos_tortoise1,_Zoo_Prague.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr.č.2- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Virus-types3.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Virus-types3.png Volně šiřitelné obr.č.3- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bacteria_photomicrograph.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bacteria_photomicrograph.jpg Volně šiřitelné obr.č.4- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moldy_Cream_Cheese.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moldy_Cream_Cheese.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.5- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pivovarsk%C3%A9_kvasinky.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pivovarsk%C3%A9_kvasinky.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.6- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Podgrzybek.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Podgrzybek.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license obr.č.7- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Diversity_of_plants_image_version_3.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Diversity_of_plants_image_version_3.png Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.8- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:T_denudatum01.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:T_denudatum01.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.9- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pinus_mugo_cone_02.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pinus_mugo_cone_02.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Použité obrázky: obr.č.10- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acer_tataricum0.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acer_tataricum0.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.11- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moos_5769.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moos_5769.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.12- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:LycopodiumClavatum.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:LycopodiumClavatum.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.13- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Equisetum_arvense_001.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Equisetum_arvense_001.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.14- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dryopteris_filix-mas_001.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dryopteris_filix-mas_001.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.15- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Animal_diversity.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Animal_diversity.png Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Unported license obr.č.16- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fata_Morgana,_Prague_Troja1.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fata_Morgana,_Prague_Troja1.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr.č.17- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Water_world,_Zoo_Prague.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Water_world,_Zoo_Prague.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Použitá literatura: KHOLOVÁ, Helena. Přírodověda pro 5. ročník. ŽIVOT NA ZEMI. Všeň: Nakladatelství ALTER, 2006. ISBN 80-85775-61-1. s. 23 – 34. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google