Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

2 TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Živé organismy se třídí podle: stavby těla orgánů, kterými dýchají rozmnožování stravy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 VIRY nebuněčné organismy vnitřní parazité buněk způsobují nemoci Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. BAKTERIE jednobuněčné organismy patří k nejstarším organismům na Zemi 3 2 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

4 HOUBY organismy různého tvaru a velikostí jednobuněčné  plísně, kvasinky mnohobuněčné  hřib hnědý, václavka smrková heterotrofní výživa = přijímají organické látky buněčná stěna tvořena chitinem zásobní látkou je glykogen Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

5 ROSTLINY mnohobuněčné organismy autotrofní výživa  fotosyntéza –probíhá za pomoci sluneční energie, zeleného barviva, oxidu uhličitého a vody buněčná stěna tvořena celulózou zásobní látkou je škrob Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 7

6 Semenné rostliny produkují semena byliny –nadzemní stonek nedřevnatí dřeviny –nadzemní stonek dřevnatí → jehličnaté – jehlice → listnaté – list s čepelí → stromy – mají kmen → keře – nemají kmen Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

7 Výtrusné rostliny produkují výtrusy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. mechy kapradiny plavuně přesličky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

8 ŽIVOČICHOVÉ mnohobuněčné organismy heterotrofní výživa –přijímají organické látky zásobní látkou je glykogen bezobratlovci –nemají kostru složenou z kostí obratlovci –mají kostru složenou z kostí –ryby, obojživelníci, plazy, ptáci, savci Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 15 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

9 BOTANICKÉ ZAHRADY pěstování domorodých i cizokrajných rostlin studijní, vědecké a ochranářské účely Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 16 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

10 ZOOLOGICKÉ ZAHRADY mnoho druhů živočichů z celého světa rozmnožování ohrožených druhů  zachování druhu 17 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Použité obrázky: obr.č.1- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr.č.2- Volně šiřitelné obr.č.3- Volně šiřitelné obr.č.4- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.5- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.6- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license obr.č.7- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.8- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.9- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Použité obrázky: obr.č.10- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.11- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.12- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.13- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.14- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.15- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Unported license obr.č.16- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr.č.17- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Použitá literatura: KHOLOVÁ, Helena. Přírodověda pro 5. ročník. ŽIVOT NA ZEMI. Všeň: Nakladatelství ALTER, ISBN s. 23 – 34. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "TŘÍDĚNÍ PŘÍRODNIN Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google