Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."— Transkript prezentace:

1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Plasty a syntetická vlákna 1. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Plasty - plastické hmoty (nesprávně umělé hmoty) - nejmladší konstrukční materiály - známé od druhé poloviny 19. století - počátky průmyslové výroby - po roce 1918 - ve velké míře používáné od druhé poloviny 20. století - rychlý vývoj pokračuje i dnes - lze snadno technologicky a efektivně energeticky zpracovávat tepelným tvářením Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Příklady výrobků z plastů a syntetických vláken: 2. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Plasty jsou makromolekulární uměle vyrobené látky, které lze za určitých podmínek tvarovat. Vznikají polyreakcemi - jednou z nich je polymerace. Číslo n je větší než tisíc; hranatými závorkami ve vzorci polyethylenu se označuje úsek makromolekuly, který se mnohonásobě opakuje. Polymerace je chemická reakce, při které z velkého počtu molekul nenasycené sloučeniny vznikají makromolekuly (nenasycené sloučeniny mají v molekulách násobnou vazbu). Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. ethylenpolyethylen 19. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Polyethylen (PE) je plastická látka odolná proti vodě i chemikáliím. Zahříváním měkne, dá se tvarovat a svářet. Pozor – je hořlavý!!! Použití: fólie na obaly, láhve, hadice, zátky a další potřeby pro domácnost, vodovodní potrubí, kabely. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 3. 4. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Polyvinylchlorid (PVC) - vyrábí se polymerací vinylchloridu - patří k nejvíce používaným plastům Měkký polyvinylchlorid = novoplast (výroba pláštěnek, podlahových krytin, obalů na potraviny, hraček, …) n CH 2 =CHCl [-CH 2 -CHCl-] n vinylchlorid polyvinylchlorid Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 5. Rukavice z měkčeného PVC 6. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 7. Tvrdý polyvinylchlorid = novodur (těsnění, izolace, výroba trubek, nářadí, …) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Pozor!!! Hořením PVC vznikají zdraví škodlivé zplodiny, samotný vinylchlorid je karcinogenní!!! Nedoporučuje se výroba hraček z PVC!!! Spalování odpadů obsahujících PVC představuje riziko pro zdraví i životní prostředí!!! Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 8. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Polystyren (PS) - vyrábí se polymerací styrenu - dobré izolační vlastnosti, dobře se barví, je rozpustný v organických rozpouštědlech Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. styren polystyren 9. 10. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Výroba: - kuchyňské potřeby, pěnový polystyren - izolační materiál ve stavebnictví Pozor!!! Spalováním vznikají toxické plyny!!! Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 11. 16. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Syntetická vlákna - náhražky přírodních vláken (len, bavlna, vlna, hedvábí) Výhody: pevná, pružná, odolná proti molům a plísním, nemačkavá, rychle schnou a dobře drží tvar Nevýhody: špatně propouštějí pot, vzduch a shromažďují statickou elektřinu Jejich vlastnosti se zlepšují spřádáním s přírodními vlákny. Nejvíce používaná jsou vlákna polyamidová a polyesterová. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 12. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Silon - je příkladem polyamidových vláken - pevný, pružný, odolný vůči opotřebování Výroba: nemačkavých tkanin – prádla, punčoch, oděvů, záclon, koberců, lan, hadic, … Další polyamidová vlákna: nylon, perlon, chemlon, … 71% polyester, 16% silon, 13% elastan Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 14. 13. 14. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Tesil - patří mezi polyesterová vlákna Výroba: oděvů a dekoračních látek Další polyesterová vlákna: diolen, terylen, … Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 17. 18. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Plasty a syntetická vlákna mají pro svoje vlastnosti široké využití, ale také způsobují mnohé problémy!!! - v přírodě se těžko rozkládají - odpady z plastů znečišťují přírodu - hořením vznikají jedovaté látky Je třeba tyto odpady třídit a recyklovat!!! Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 15. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Použité obrázky: Obr.č.1 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ctiněves,_kontejner_na_plasty_a_nápojové_kartony.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ctiněves,_kontejner_na_plasty_a_nápojové_kartony.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Obr.č.2 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Plastic_objects.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Plastic_objects.jpg Public domain Obr.č.3 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polyethylene.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polyethylene.jpg Public domain Obr.č.4 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:PE_and_PP_objects.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:PE_and_PP_objects.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Obr.č.5 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:PVC-Handschuh.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:PVC-Handschuh.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Obr.č.6 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Линолиум_в_гипермаркете_(Венас)_города_Северодвинска.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Линолиум_в_гипермаркете_(Венас)_города_Северодвинска.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. Obr.č.7 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:PVC_nonpressure.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:PVC_nonpressure.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Obr.č.8 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oheň_(2).jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oheň_(2).jpg Creative Commons Attribution 3.0 Unported license Obr.č.9 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polystyrenpolymerisation.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polystyrenpolymerisation.png Public domain Obr.č.10 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polystyrene_PS.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polystyrene_PS.png Public domain Obr.č.11 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Expanded_polystyrene_foam_dunnage.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Expanded_polystyrene_foam_dunnage.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Obr.č.12 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tracksuit1.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tracksuit1.jpg Public domain Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 Obr.č.13 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nylon_stockings.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nylon_stockings.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Obr.č.14 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sheet_bend.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sheet_bend.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Obr.č.15 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Křejpského,_kontejnery_na_plasty_a_papír.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Křejpského,_kontejnery_na_plasty_a_papír.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. Obr.č.16, 17, 18, 19 – vlastní archiv autora Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."

Podobné prezentace


Reklamy Google