Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BUŇKY A TKÁNĚ V LIDSKÉM TĚLE Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BUŇKY A TKÁNĚ V LIDSKÉM TĚLE Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."— Transkript prezentace:

1 BUŇKY A TKÁNĚ V LIDSKÉM TĚLE Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 ORGANIZACE LIDSKÉHO TĚLA ČLOVĚK ORGÁNOVÉ SOUSTAVY ORGÁNY TKÁNĚ BUŇKY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 BUŇKA lidské tělo je složené z několika bilionů buněk živočišná buňka je tvořená organelami: 1.buněčná membrána 2.váček 3.cytoplazma 4.mitochondrie 5.Golgiho aparát 6.jádro Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 TYPY BUNĚK KMENOVÉ BUŇKY (1) – buňky schopné se přeměnit v jiný typ buněk – nervové buňky (2) – červené krvinky (3) – bílé krvinky (4) – tukové buňky (5) – kožní buňky (6) – svalové buňky (7) – kostní buňky (8) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 POHLAVNÍ BUŇKY umožňují jedinci rozmnožování nesou dědičnou informaci rodiče a předávají ji potomkovi spermie (2) vajíčka (1) TYPY BUNĚK Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 TKÁNĚ KRYCÍ A VÝSTELKOVÉ buňky těsně vedle sebe většinou jednovrstevná funkce ochranná – pokožka (1) funkce vstřebávací – výstelka střeva (2) funkce sekreční – buňky žláz – výstelka dýchací soustavy s řasinkami (3) 1 2 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 TKÁŇ POJIVOVÁ vyplňuje prostory mezi buňkami a orgány a zpevňuje tělo mezibuněčná hmota určuje vlastnosti tkáně vazivo, chrupavka, kost Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. kostní buňka

8 vazivo (1) – vláknité, odolné vůči tahu (šlachy) chrupavka (2) – pružná a pevná, v kloubech kost (3) – nejtvrdší pojivo, obsahuje kolagen a soli vápníku a fosforu TYPY POJIVOVÝCH TKÁNÍ 1 2 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 TKÁŇ SVALOVÁ tvořená buňkami se schopností se smrštit vyskytuje se všude, kde je potřeba pohyb (vnitřní orgány, svaly apod.) spotřebuje velké množství přijaté energie bohatě prokrvená Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. kosterní svalhladký svalsrdeční sval

10 TYPY SVALOVÉ TKÁNĚ KOSTERNÍ SVALSTVO – pohyb svalů, ovládáme vůlí SRDEČNÍ SVALSTVO – pohyb srdce HLADKÉ SVALSTVO – útrobní, pohyb vnitřních orgánů, nelze ovládat vůlí 1 2 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 NERVOVÁ TKÁŇ schopnost reakce na podráždění základem je nervová buňka (neuron) nervové buňky tvoří nervovou soustavu, která řídí celé tělo Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. nervová buňka

12 STAVBA NERVOVÉ BUŇKY dendrity (1) – přijímají signál tělo neuronu (2) – obsahuje jádro axon (3) – vysílá signál do dalších buněk myelinová pochva (4) – obaluje axon a zrychluje přenos signálu, zároveň jej izoluje 1 2 3 4 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 ORGÁNY A ORGÁNOVÉ SOUSTAVY soubory tkání tvoří jednotlivé orgány orgány dále tvoří orgánové soustavy (trávící, oběhová, vylučovací, rozmnožovací atd.) člověk funguje jako jednotný celek, vše řídí nervová a hormonální soustava Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 ZDROJE Obrazový materiál snímek 1, 10 (hladký sval): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 1, 10 (příčně pruhovaný sval): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 1, 10 (srdeční sval): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 2 (schéma): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 3 (buňka): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 4 (typy buněk): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 5 (spermie, vajíčko): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 6 (kůže): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 6 (střevo): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 6 (dýchací trubice): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 7 (kostní buňka): Tento soubor je volné dílo, na přání autora. Je dostupný na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Osteocyte_2.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Osteocyte_2.jpg Obrazový materiál snímek 8 (vazivo): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 8 (chrupavka): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 8 (kost): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 9 (svaly): Tento soubor je volné dílo, na přání autora. Je dostupný na: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Illu_muscle_tissues.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Illu_muscle_tissues.jpg Obrazový materiál snímek 10 (neuron): Tento soubor je dostupný pod Creative commons Attribution-Share Alike 2.5 unported licence. Je dostupný na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyramidal_hippocampal_neuron_40x.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyramidal_hippocampal_neuron_40x.jpg Obrazový materiál snímek 12 (nervová buňka): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 13 (orgánové soustavy): Tento soubor je dostupný pod Creative commons Attribution- Share Alike 3.0 unported licence. Je dostupný na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:SVG_Human_With_All_Organs.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:SVG_Human_With_All_Organs.svg Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "BUŇKY A TKÁNĚ V LIDSKÉM TĚLE Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."

Podobné prezentace


Reklamy Google