Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NERVOVÁ SOUSTAVA ČLOVĚKA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NERVOVÁ SOUSTAVA ČLOVĚKA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a."— Transkript prezentace:

1 NERVOVÁ SOUSTAVA ČLOVĚKA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 řídí činnost lidského těla (pohyb, činnost orgánů) umožňuje vnímání okolí (smyslové orgány) a uchovávání informací (paměť) tvořena vzájemně propojenými buňkami buňky si předávají signál pomocí vzruchů (elektrické a chemické povahy) nervové buňky tvoří síť, často nasedají na svaly (neurosvalová ploténka) NERVOVÁ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 STAVBA NEURONU neuron = nervová buňka základní stavební jednotka nervové soustavy dendrity zaznamenávají vzruchy z okolí axon vysílá vzruch přes nervová zakončení k dalším buňkám dendrity axon JÁDRO NEURONU MYELINOVÁ POCHVA NERVOVÉ ZAKONČENÍ ZÁŘEZY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 PROPOJENÍ NEURONŮ neurony jsou vzájemně propojené tzv. synapsemi na konci axonu první buňky (1) se uvolní chemický přenašeč (3), který se vylije do synaptické štěrbiny (2) a receptory druhé buňky (4) přenesou tento signál na dendrit této druhé buňky (5) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 složená z mozku a míchy MÍCHA trubice uložená v páteřním kanále sahající od mozku až k 1. bedernímu obratli šedá hmota ve tvaru motýlích křídel SESTUPNÉ DRÁHY – ovládání těla mozkem (přední kořeny) VZESTUPNÉ DRÁHY – informují o dění v těle (zadní kořeny) CENTRÁLNÍ NERVOVÁ SOUSTAVA ŠEDÁ HMOTA CENTRÁLNÍ KANÁL BÍLÁ HMOTA ZADNÍ KOŘEN PŘEDNÍ KOŘEN Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 MOZEK řídí celé tělo, sbírá informace a rozhoduje, jak se jedinec bude chovat a jak budou jeho orgány v těle pracovat KONCOVÝ MOZEK bílá hmota – tvořená dendrity a axony šedá hmota – tvořená těly neuronů (kůra) obalen plenami, plave v mozkomíšním moku uložen v lebce KONCOVÝ MOZEK MEZIMOZEK MOZEČEK PRODLOUŽENÁ MÍCHA STŘEDNÍ MOZEK Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 MOZEK MEZIMOZEK – řídí podvěsek mozkový, řídí tělesnou teplotu, příjem vody a potravy a slaďuje činnost vnitřních orgánů STŘEDNÍ MOZEK – sluchové a zrakové reflexy MOZEČEK – rovnováha, pohyb PRODLOUŽENÁ MÍCHA – řídí základní životní pochody (trávení, dýchání, činnost srdce), centrum nepodmíněných reflexů (sací, polykací, dávící apod.) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 HYBNÁ (motorická) vlákna – vedou vzruchy z CNS ke svalům SMYSLOVÁ (senzorická) vlákna – vedou vzruchy od povrchu těla do mozku PERIFERNÍ NERVOVÁ SOUSTAVA ŠPENDLÍK KŮŽE RECEPTOR BOLESTI SMYSLOVÝ NEURON INTERNEURON MÍCHA ŠEDÁ HMOTA MÍŠNÍ MOTORICKÝ NEURON SVAL Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 REFLEXY vrozené, stálé odpovědi organismu na podnět nepodmíněné reflexy jsou vrozené (příjem potravy, tvorba slin, dávení, sání apod.) podmíněné reflexy jsou získané na základě reflexů nepodmíněných I. P. Pavlov – studoval podmíněné reflexy na psech Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 MÍŠNÍ A MOZKOVÉ NERVY I. ČICHOVÝ II. ZRAKOVÝ III. OKOHYBNÝ IV. KLADKOVÝ V. TROJKLANNÝ VI. ODTAHOVACÍ VII. LÍCNÍ VIII. SLUCHOVĚ- ROVNOVÁŽNÝ XII. PODJAZYKOVÝ X. BLOUDIVÝ XI. PŘÍDATNÝ IX. JAZYKOHLTANOVÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 VEGETATIVNÍ NERVSTVO nemůžeme ovládat vůlí řídí vnitřní orgány sympatikus – vybuzuje orgány k činnosti (stres, útěk, zčervenání apod.) parasympatikus – působí proti sympatiku, naopak tlumí činnost orgánů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 EPILEPSIE 1 z 200 lidí nekontrolovatelné záchvaty příčinou jsou často neznámé změny v mozkové tkáni Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA 1 z 1000 lidí imunitní buňky napadají myelinové pochvy neuronů a rozežírají je špatný přenos nervového signálu dá se zpomalit nebo skoro zastavit i tak velmi vážná nemoc Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 PARKINSONOVA NEMOC třes rukou, zhoršená schopnost řeči, ztuhlost léčba obtížná ALZHEIMEROVA CHOROBA postupné odumírání mozkové tkáně ztráta paměti, opakované otázky atd. nelze léčit Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 MRTVICE stejná příčina jako u infarktu ucpání cév zásobující mozek krví 1/3 postižených umírá je důležité včas rozpoznat – ztráta schopnosti ovládat části těla Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 OTŘES MOZKU naražení mozku na lebeční kosti možnost poranění – sledování Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 MENINGITIDA zánět mozkových blan přenašečem jsou klíšťata očkování při neléčení až smrtelná virová nemoc Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 LYMESKÁ BORRELIÓZA bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty neléčená až smrtelná pomalu nastupující příznaky podobné zpočátku chřipce Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 ZDROJE Obrazový materiál snímek 3 (neuron): tato fotografie je dostupná pod GNU Free documentation license version 1.2 a pozdější na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Derived_Neuron_schema_with_no_labels.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Derived_Neuron_schema_with_no_labels.svg Obrazový materiál snímek 4 (propojení neuronů): tato fotografie je volné dílo na přání autora. Je dostupná na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Synapse_diag4.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Synapse_diag4.png Obrazový materiál snímek 5 (mícha): tato fotografie je dostupná pod Creative Commons Attribution 3.0 Unported license a pozdější na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anatomy_and_physiology_of_animals_The_spinal_cord.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anatomy_and_physiology_of_animals_The_spinal_cord.jpg Obrazový materiál snímek 1, 6 (mozek): tato fotografie je volné dílo jelikož jeho copyright vypršel. Je dostupná na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vertebrate-brain-regions.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vertebrate-brain-regions.png Obrazový materiál snímek 8 (reflexní oblouk): tato fotografie je dostupná pod Creative Commons Attribution 3.0 Unported license a pozdější na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anatomy_and_physiology_of_animals_Relation_btw_sensory,_relay_%26_mo tor_neurons.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anatomy_and_physiology_of_animals_Relation_btw_sensory,_relay_%26_mo tor_neurons.jpg Obrazový materiál snímek 10 (mozkové nervy): tato fotografie je dostupná pod Creative Commons Attribution 2.5 Generic license a pozdější na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brain_human_normal_inferior_view_without_label.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brain_human_normal_inferior_view_without_label.svg Obrazový materiál snímek 10 (míšní nervy): tato fotografie je volné dílo jelikož jeho copyright vypršel. Je dostupná na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vertebrate-brain-regions.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vertebrate-brain-regions.png Obrazový materiál snímek 11 (vegetativní nervstvo): tato fotografie je volné dílo jelikož jeho copyright vypršel. Je dostupná na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray839.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray839.png Obrazový materiál snímek 13 (roztroušená skleróza): tato fotografie je dostupná pod GNU Free documentation license version 1.2 a pozdější na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Monthly_multiple_sclerosis_anim.gifhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Monthly_multiple_sclerosis_anim.gif Obrazový materiál snímek 15 (mrtvice): tato fotografie je dostupná pod GNU Free documentation license version 1.2 a pozdější na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MCA-Stroke-Brain-Humn-2A.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:MCA-Stroke-Brain-Humn-2A.jpg Obrazový materiál snímek 16 (otřes mozku): tato fotografie je dostupná pod GNU Free documentation license version 1.2 a pozdější na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Concussion_mechanics.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Concussion_mechanics.svg Obrazový materiál snímek 17, 18 (klíště): tato fotografie je dostupná pod Creative Commons Attribution 3.0 Unported license a pozdější na: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ixodes_ricinus_02.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ixodes_ricinus_02.jpg Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "NERVOVÁ SOUSTAVA ČLOVĚKA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a."

Podobné prezentace


Reklamy Google