Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opakování - centrální nervová soustava 1)Popiš základní stavbu neuronu. 2)Jak se nazývají spoje neuronů? 3)Co je funkcí neuronů? 4)Co vzniká propojením.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opakování - centrální nervová soustava 1)Popiš základní stavbu neuronu. 2)Jak se nazývají spoje neuronů? 3)Co je funkcí neuronů? 4)Co vzniká propojením."— Transkript prezentace:

1

2 Opakování - centrální nervová soustava 1)Popiš základní stavbu neuronu. 2)Jak se nazývají spoje neuronů? 3)Co je funkcí neuronů? 4)Co vzniká propojením více neuronů? 5)Co je to reflex? 6)Jaké části má reflexní oblouk? 7)Kam až dosahuje mícha v páteřním kanálu? 8)Jaký je rozdíl mezi šedou a bílou hmotou nervovou? 9)Čím je mícha chráněna? 10)Co ochraňuje mozek při nárazech?

3 11)Která část mozku je evolučně nejmladší? 12)Co řídí prodloužená mícha? 13)Která část mozku zajišťuje koordinaci pohybů a rovnováhu? 14)Co je to hemisféra? 15)K čemu slouží hypotalamus? 16)K čemu slouží hormon melatonin a kde je produkován? 17)Proč jsou na koncovém mozku závity? 18)Jaký je rozdíl mezi podmíněným a nepodmíněným reflexem? 19)Popiš obrázek.

4 Otázky a odpovědi 1)Popiš základní stavbu neuronu. - tělo, dendrity (dostředivé), neurity (odstředivé) 2)Jak se nazývají spoje neuronů? - synapse 3)Co je funkcí neuronů? - tvorba, vedení a předávání elektrických vzruchů 4)Co vzniká propojením více neuronů? - nervové dráhy 5)Co je to reflex? - okamžitá odpověď organismu na podnět (základní funkční jednotka nervového děje) 6)Jaké části má reflexní oblouk? - čidlo, dostředivá dráha, ústředí, odstředivá dráha, výkonný orgán 7)Kam až dosahuje mícha v páteřním kanálu? - k bederním obratlům 8)Jaký je rozdíl mezi šedou a bílou hmotou nervovou? - šedou tvoří těla neuronů, bílou tvoří výběžky 9)Čím je mícha chráněna? - páteří a třemi mozkovými plenami 10)Co ochraňuje mozek při nárazech? - mozkomíšní mok

5 11)Která část mozku je evolučně nejmladší? - koncový mozek 12)Co řídí prodloužená mícha? - základní životní funkce a reflexy 13)Která část mozku zajišťuje koordinaci pohybů a rovnováhu? - mozeček 14)Co je to hemisféra? - polokoule koncového mozku 15)K čemu slouží hypotalamus? - nadřazené ústředí vegetativních funkcí, vytváří mozkové hormony 16)K čemu slouží hormon melatonin a kde je produkován? - podporuje spánek, přes sítnici řídí rytmus den/noc, produkován v šišince (epifýza) 17)Proč jsou na koncovém mozku závity? - pro zvětšení plochy 18)Jaký je rozdíl mezi podmíněným a nepodmíněným reflexem? - nepodmíněný reflex = vrozená automatická reakce - podmíněný reflex = typ učení, je dočasný 19)Popiš obrázek Zdroj obrázku: http://pfyziollfup.upol.cz/castwiki/wp- content/uploads/2012/11/Obr12.jpg


Stáhnout ppt "Opakování - centrální nervová soustava 1)Popiš základní stavbu neuronu. 2)Jak se nazývají spoje neuronů? 3)Co je funkcí neuronů? 4)Co vzniká propojením."

Podobné prezentace


Reklamy Google