Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

centrální nervová soustava Na jaké dvě základní skupiny se člení části nervové soustavy? obvodová nervová soustava.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "centrální nervová soustava Na jaké dvě základní skupiny se člení části nervové soustavy? obvodová nervová soustava."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5 centrální nervová soustava Na jaké dvě základní skupiny se člení části nervové soustavy? obvodová nervová soustava

6 PŘEDNÍ MOZEK STŘEDNÍ MOZEK ZADNÍ MOZEK

7 PŘEDNÍ STŘEDNÍ ZADNÍ KONCOVÝ MOZEK MEZIMOZEK MOZEČEK PRODLOUŽENÁ MÍCHA ČINNOST SRDCE, OBĚH KRVE, DÝCHÁNÍ ŘÍDÍ CITY, STRACH, AGRESI, HLAD A ŽÍZEŇ PŘIJÍMÁ SIGNÁLY ZE SMYSLŮ, CENTRUM MYŠLENÍ ŘÍDÍ POHYBY A ROVNOVÁHU TĚLA U RYB, OBOJŽIVELNÍKŮ A PLAZŮ SE PODÍLÍ NA ŘÍZENÍ POHYBŮ U PTÁKŮ A SAVCŮ ZDOKONALUJE ZRAKOVÉ A SLUCHOVÉ VNÍMÁNÍ

8 koncový mozek

9

10

11

12

13 KRÁLÍKPES

14

15 Jaké jsou tři základní kroky nervové činnosti? Jak souhrnně těmto třem krokům říkáme? PŘIJETÍ PODNĚTU = INFORMACE ZPRACOVÁNÍ PODNĚTU ODPOVĚĎ = POKYN VÝKONNÉMU ORGÁNU REFLEX

16 Podráždění čidla bolesti v kůži vyvolá vznik vzruchu, který se šíří do míchy, odtud je vyslán pokyn svalu (ruka ucukne).Současně je informace o bolestivém podnětu vedena do mozku (uvědomíme si, co se stalo).

17

18 Autonomní nervová soustava či vegetativní soustava je součástí obvodové nervové soustavy, jejím úkolem je udržovat stálé vnitřní prostředí organismu. Tato činnost je vykonávána bez vědomé činnosti jedince. Udržuje srdeční a dýchací frekvenci, vykonává proces trávení, pocení, močení, tvoří sliny, ovládá průměr zornice, má důležitou úlohu v pohlavním vzrušení. Ačkoliv nejvíce jeho činností je nevědomých, některé, jako proces dýchání, pracují v součinnosti s vědomými procesy. Pojem autonomní nervový systém by se dal jednoduše definovat jako "organizované skupiny smyslových a pohybových neuronů, jež inervují útroby“. Tyto neurony tvoří reflexní oblouky, z nichž část zasahuje do prodloužené míchy. Pokud je poškozen pouze centrální nervový systém, život je stále možný, neboť nejsou zasaženy jeho části řídící činnosti kardiovaskulární, trávicí a dýchací soustavy.

19

20 potrava vyvolá pomocí reflexu vylučování slin pokud se při podávání potravy vždy rozsvítí žárovka, zaznamená to oko a podnět jde do zrakového centra v mozku opakuje-li se několikrát podání potravy spolu se svícením, vytvoří se v mozku mezi zrakovým centrem a centrem pro potravu spojení slinění u psa pak vyvolá pouhé rozsvícení žárovky (bez podání potravy)

21 potrava vyvolá slinění pomocí VROZENÉHO REFLEXU vylučování slin podmíněné světlem - PODMÍNĚNÝ REFLEX

22

23

24

25

26 KRÁLÍKPES

27

28

29

30 potrava vyvolá pomocí reflexu vylučování slin pokud se při podávání potravy vždy rozsvítí žárovka, zaznamená to oko a podnět jde do zrakového centra v mozku opakuje-li se několikrát podání potravy spolu se svícením, vytvoří se v mozku mezi zrakovým centrem a centrem pro potravu spojení slinění u psa pak vyvolá pouhé rozsvícení žárovky (bez podání potravy)

31 potrava vyvolá slinění pomocí VROZENÉHO REFLEXU opakované podávání potravy spolu se svícením vytvoří v mozku mezi zrakovým centrem a centrem pro potravu spojení vzniká PODMÍNĚNÝ REFLEX – vylučování slin podmíněné světlem

32 NERVOVÁ SOUSTAVA  neuron – šedé tělo a bílé výběžky  podrážděním neuronu vznikne vzruch  centra nervové soustavy – mozek a mícha - z těl neuronů  z mozku a míchy vedou nervy - z výběžků neuronů  MOZEK OBRATLOVCŮ: přední mozek – koncový mozek a mezimozek střední mozek zadní mozek – mozeček a prodloužená mícha  reflexy o vrozené - neuvědomělé, tzv. instinkty o podmíněné - získané zkušeností – vytváření podmíněných reflexů = učení

33


Stáhnout ppt "centrální nervová soustava Na jaké dvě základní skupiny se člení části nervové soustavy? obvodová nervová soustava."

Podobné prezentace


Reklamy Google