Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obvodová NS. -Zahrnuje všechny části NS, které se nachází mimo mozek a míchu -Tvoří ji: dostředivá (smyslová, senzorická) nervová vlákna – vedoucí vzruchy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obvodová NS. -Zahrnuje všechny části NS, které se nachází mimo mozek a míchu -Tvoří ji: dostředivá (smyslová, senzorická) nervová vlákna – vedoucí vzruchy."— Transkript prezentace:

1 Obvodová NS

2 -Zahrnuje všechny části NS, které se nachází mimo mozek a míchu -Tvoří ji: dostředivá (smyslová, senzorická) nervová vlákna – vedoucí vzruchy z receptorů do CNS odstředivá (motorická) nervová vlákna – vedoucí reflexní odpovědi k výkonným orgánům -Z nervových vláken se skládají nervy: míšní, hlavové (mozkové), útrobní (autonomní, vegetativní).

3 Z mozku: 12 párů mozkových nervů -Přivádějí info ze smyslových org. (nerv zrakový, čichový, sluchově-rovnovážný) -Řídí svaly hlavy (nerv lícní, okohybný, jazykohltanový) -Jsou zde nervy smíšené (trojklanný – oko, zuby, žvýkání) -Nerv bloudivý ( dýchání, trávicí trubice, srdce)- při škrcení (dráždění tohoto nervu) může dojít k srdeční zástavě

4

5

6 Z míchy: 31 párů míšních nervů Do zadních kořenů míchy vstupují senzorické nervy Do předních vystupují motorické nervy Oba jsou propojeny s vnitřní šedou hmotou míšní Dělíme je: krční nervy (8párů) hrudní nervy (12párů) bederní nervy (5párů) křížové (5párů)

7

8 Útrobní (vegetativní, autonomní) nervy Nelze ovládat vůlí Řídí činnost vnitřních orgánů a hladké svaloviny Ovlivňuji dýchání, srdeční činnost, činnost žláz Dělí se : parasympatikus (tlumí, uvolňuje) sympatikus (aktivuje) Mohou působit společně v souladu, i proti sobě

9

10 Onemocnění, úrazy obvodové NS: -Přerušení nervů při úrazech – ochrnutí, výjimečně sešitím nervu regeneraci -Výhřez meziobratlové ploténky – utlačení kořenů míšních nervů nepřiměřenou námahou (ischias – poškození sedacího nervu)

11 - Bolest trojklanného nervu: Jde o nejčastější neurologickou bolest hlavy. Zasahuje pět lebečních nervů vysílající vzruchy do mozku z obličeje, dásně, čelisti, čela a oblasti v okolí očí. Vyznačuje se ostrými jakoby elektrickými bolestivými impulsy zejména na levé polovině tváře a čelisti. K tomuto stavu dochází také např. v důsledku nemocí jako sklerozis multiplex, nádory mozku, aneurysmata.

12 -Obrna lícního nervu - ochrnutí mimických svalů (záněty, úrazy, virózy)

13 -Lepra (též malomocenství či Hansenova nemoc) -Je infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae, která má sklon napadat periferní nervy, kůži, sliznice.Mycobacterium leprae -Nemoc často probíhá bez příznaků a není nijak zvlášť nakažlivá (vyjma kožní formy vytvářející vředy, která je velmi nakažlivá). -Za určitých okolností může ale dojít k rozvinutí její destruktivní formy. Ta napadá ve velkém Schwannovy buňky a makrofágy v periferní nervové soustavě. Ničí lidský imunitní systém a způsobuje znetvořeniny na končetinách a na obličeji.Schwannovy buňkymakrofágyperiferní nervové soustavě -K léčbě malomocenství se dnes používají specifická antibiotika.


Stáhnout ppt "Obvodová NS. -Zahrnuje všechny části NS, které se nachází mimo mozek a míchu -Tvoří ji: dostředivá (smyslová, senzorická) nervová vlákna – vedoucí vzruchy."

Podobné prezentace


Reklamy Google