Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OD BUŇKY K ČLOVĚKU 8. ročník. Najděte v učebnici odpovědi na následující otázky: Co je to tkáň? Jaké tkáně 4 typy tkání rozlišujeme? Zkuste stručně vysvětlit.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OD BUŇKY K ČLOVĚKU 8. ročník. Najděte v učebnici odpovědi na následující otázky: Co je to tkáň? Jaké tkáně 4 typy tkání rozlišujeme? Zkuste stručně vysvětlit."— Transkript prezentace:

1 OD BUŇKY K ČLOVĚKU 8. ročník

2 Najděte v učebnici odpovědi na následující otázky: Co je to tkáň? Jaké tkáně 4 typy tkání rozlišujeme? Zkuste stručně vysvětlit funkci každého typu.

3 Tkáň = soubor buněk stejného tvaru, funkce a původu Krycí a výstelková (epitel) Pojivová: vazivo, chrupavka, kost Svalová: hladká, příčně pruhovaná, srdeční Nervová Někdy ještě tělní tekutiny (krev, míza), někdy se řadí mezi pojiva

4

5

6 Krycí a výstelková (epitel) Jazyk myši; Goblet = pohárková

7

8 Pojivová vazivo

9 Pojivová chrupavka

10 Pojivová kost

11 Svalová Hladká - útrobní

12 Svalová Příčně pruhovaná = kosterní

13 Svalová srdeční

14 Nervová

15 Zápis  Od buňky k člověku Buňka => tkáň => orgán => orgánová soustava => organismus –Stavba buňky: obrázek  Tkáně –Tkáň = soubor buněk stejného tvaru, funkce a původu –4 typy:

16 1. Krycí a výstelková (epitel) –pokryv těla (kůže), výstelka dutin (sliznice) –může mít řasinky –kryje a chrání –obrázek  2. Pojivová –spojuje a zpevňuje –vazivo –chrupavka pružná, pevná spojení kostí –kost tvrdá kolagen => pružnost, vápník a fosfor => pevnost –obrázky 

17 3. Svalová –smršťuje se => pohyb –hladká = útrobní Vnitřní orgány, nelze ovládat vůlí –příčně pruhovaná = kosterní Lze ovládat vůlí –srdeční Pracuje celý život –obrázky  4. Nervová –vede vzruchy, reaguje na podráždění –řídí –obrázek 


Stáhnout ppt "OD BUŇKY K ČLOVĚKU 8. ročník. Najděte v učebnici odpovědi na následující otázky: Co je to tkáň? Jaké tkáně 4 typy tkání rozlišujeme? Zkuste stručně vysvětlit."

Podobné prezentace


Reklamy Google