Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pohybová soustava (výklad učiva) Počet hodin: 1 5. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pohybová soustava (výklad učiva) Počet hodin: 1 5. ročník."— Transkript prezentace:

1 Pohybová soustava (výklad učiva) Počet hodin: 1 5. ročník

2 Pohybová soustava = = svalstvo člověka V lidském těle je asi 650 svalů. I při nepatrném pohybu je zapojeno do činnosti několik svalů. Několik svalů tvoří větší komplex (soubor) Svaly jsou ke kostem připoutány šlachami.

3 Pohyb svalu Pohyb vykonávají svaly tím, že se smršťují a natahují. Tyto svaly ovládáme svou vůlí, říkáme jim kosterní příčně pruhované svaly. Kosterní sval je pevný a pružný. Dokonalá pružnost a pevnost chrání sval před přetržením.

4 Svalstvo člověka (pohled zepředu)

5 Svalstvo člověka (pohled zezadu)

6 Na obličeji máme mimické svaly, pomocí nichž vyjadřujeme emoce.

7 Nej…., nej…., nej…. Největší a nejsilnější jsou svaly v oblasti hýždí. Nejmenší je sval třmínkový (ve středním uchu 0,5 cm) Nejtěžší je sval čtyřhlavý stehenní. Nejdelší je sval krejčovský (50 cm). Nejpohyblivější sval je jazyk.

8 Uvnitř těla jsou svaly, které svou vůlí neovládáme. Těmto svalům říkáme hladké svalstvo. Zvláštní typ hladkého svalu představuje srdce.

9 Použité materiály: Učebnice Přírodověda 5, Fortuna, 2001 www.vhprint.cz www. refit.cz www.nlm.nih.gov www. cekanka.webnode.cz www.mtbs.cz

10 Učební materiál: Autor: Mgr. Marcela Krychová Ročník: 5. Předmět: přírodověda Počet vyuč.hodin: 1 Škola: ZŠ L.Kuby 48, České Budějovice Druh uč.materiálu: prezentace Microsoft PowerPoint Školní rok 2011/12 a dále Registrační číslo: 6_I_12


Stáhnout ppt "Pohybová soustava (výklad učiva) Počet hodin: 1 5. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google