Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROZMNOŽOVACÍ SOUSTAVA ČLOVĚKA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROZMNOŽOVACÍ SOUSTAVA ČLOVĚKA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."— Transkript prezentace:

1 ROZMNOŽOVACÍ SOUSTAVA ČLOVĚKA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Rozmnožovací soustava muže 1 – žalud 2 – předkožka 3 – penis 4 – topořivé těleso 5 – močová trubice 6 – prostata 7 – močový měchýř 8 – chámovod 9 – varle 10 – nadvarle 11 – konečník 12 – tlusté střevo 13 – šourek ROZMNOŽOVACÍ SOUSTAVA MUŽE Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 mužská pohlavní žláza tvorba spermií tvorba mužského pohlavního hormonu testosteronu semenotvorné kanálky (1) – v jejich stěnách probíhá tvorba spermií nadvarlata (2) – shromažďují zralé spermie chámovod (3) – trubice vedoucí z nadvarlete do močové trubice přes prostatu šourek (4) – kryje varlata VARLATA 4 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 SPERMIE mužská pohlavní buňka v jádře (1) přenáší otcovu dědičnou informaci hlavička (2) – obsahuje jádro krček (3) - obsahuje mitochondrii, která je „motorem“ pohybuje se pomocí bičíku (4) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 vytváří tekutinu důležitou pro výživu spermií u starších mužů často zbytnělá – problémy s erekcí a s močením – prostata (1) – chámovod (2) – močová trubice (3) – močový měchýř (4) – semenné váčky (5) PROSTATA 1 2 3 4 5 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 ŽALUD (1) dráždivá část penisu PŘEDKOŽKA (2) chrání žalud před poškozením TOPOŘIVÁ TĚLESA (4) při sexuálním vzrušení se plní krví – erekce PENIS Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 EJAKULACE „vyvrcholení“ po určité době dráždění ejakulát 3-5 ml 100 - 200 miliónů spermií + výměšky přídatných žláz Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 ROZMNOŽOVACÍ SOUSTAVA ŽENY 1 – vaječníky 2 – vejcovod 3 – děloha 4 – děložní čípek 5 – pochva 6 – konečník 7 – malé stydké pysky 8 – velké stydké pysky 9 – klitoris 10 – močová trubice 11 – močový měchýř 12 – konečník Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 VNĚJŠÍ POHLAVNÍ ORGÁNY ŽENY POŠŤĚVÁČEK (3) – malý orgán, drážditelný VELKÉ STYDKÉ PYSKY (1) – kryjí všechny pohlavní orgány MALÉ STYDKÉ PYSKY (2) – jen kolem ústí močové trubice (4) a pochvy (5) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 ženská pohlavní žláza párový orgán, ležící po obou stranách dělohy produkují ženské pohlavní hormony (estrogeny) produkují vajíčka – při narození vytvořeno 700 tis. – 2 mil zárodečných buněk – v dospělosti jejich počet klesne na 300 – 400 VAJEČNÍKY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 VAJÍČKO ženská pohlavní buňka mateřská dědičná informace největší buňka lidského těla 1. dozrává mezi 12. – 13. rokem života dívky každý měsíc dozraje jedno vajíčko za život žena vyprodukuje přibližně 400 vajíček zralé vajíčko je vyplaveno do vejcovodu pokud není oplozeno spermií – zaniká 1 – jádro vajíčka 2 – vajíčko 3 – podpůrná buňka 4 – vaječný obal Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 VEJCOVODY 10 – 15 cm dlouhé vedou z vaječníků do dělohy putují jimi vajíčka a dochází zde k oplození Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 dutý svalový orgán zajišťuje vývin, růst a porod plodu pravidelné změny – menstruační cyklus DĚLOHA 1 – děložní čípek 2 – tělo dělohy 3 – vejcovod Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 MENSTRUAČNÍ CYKLUS Předmenstruační obd.Pomenstruační obd.Menstruace Vrcholí nárůst sliznice – vajíčko prochází vejcovodem a dostává se do dělohy V případě, že nedojde k oplození vajíčka spermií – sliznice se odlupuje a odchází ven z těla Vajíčko začíná zrát, příprava na jeho příchod vajíčka, postupný nárůst sliznice dělohy 3 – 5 dnů23 – 25 dnů Celý cyklus = 28 dnů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 PRŮBĚH OPLOZENÍ 1.ovulace – vajíčko se uvolní z vaječníku 2.neoplozené vajíčko putuje vejcovodem 3.oplození 4.rýhování vajíčka 5.rozdělení na zárodek a placentu 6.vajíčko se uhnízdí ve stěně dělohy 1 2 3 4 44 5 6 6 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 po oplození se začíná vajíčko rýhovat a začíná se zvyšovat počet buněk vajíčko se rozdělí na: výživový orgán – placentu (1), která zaroste do dělohy a vlastní zárodek (2), který se dále vyvíjí do 2 měsíců je podobný zárodkům jiných obratlovců od 2 měsíce jej nazýváme plodem těhotenství trvá 9 měsíců RŮST A VÝVIN JEDINCE 1 2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 ZDROJE Obrazový materiál snímek 2 (mužská pohlavní soustava): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 3 (varle): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 1, 4 (spermie): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 5 (prostata): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 6 (penis): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 8 (ženská pohlavní soustava): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 9 (vnější pohlavní orgány ženy): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 10 (vaječníky): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 1, 11 (vajíčko): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 12 (vejcovod): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 13 (děloha): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 14 (menstruační cyklus): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 15 (průběh oplození): autor obrázku Jan Kubát Obrazový materiál snímek 16 (rýhování vajíčka): autor obrázku Jan Kubát Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "ROZMNOŽOVACÍ SOUSTAVA ČLOVĚKA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."

Podobné prezentace


Reklamy Google