Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola, Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0710 Název projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola, Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0710 Název projektu:"— Transkript prezentace:

1 Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola, Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0710 Název projektu: Inovace školství Šablona - název: III. Využiti ICT Číslo: I/2 4 Čtenářská a informační gramotnost Zpracoval: Mgr. Dana Krausová Předmět: Přírodopis Název produktu: Rozmnožovací soustava Číslo produktu: VY_12_INOVACE_04_109 Použito: 02. 05. 2011 Třída: 8.B Anotace: Žáci jsou seznámeni se stavbou a činností pohlavních orgánů. V závěrečné části prezentace si ověří své znalosti, které získali během výuky. Materiál je zaměřen na rozvoj čtenářské gramotnosti.

2 POHLAVNÍ ROZMNOŽOVÁNÍ Pohlavní rozmnožování je biologický proces, během nějž vzniká nový jedinec splynutím pohlavních buněk (vajíčka a spermie). K rozmnožování člověka slouží pohlavní orgány, odlišné u muže a ženy.

3 ŽENSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY zevnívnitřní velké stydké pysky vaječníky malé stydké pysky vejcovody poštěváček děloha pochva

4 ŽENSKÉ POHLAVNÍ ÚSTROJÍ

5 ŽENSKÉ ZEVNÍ POHLAVNÍ ORGÁNY Jsou velké a malé stydké pysky a drobný hráškovitý útvar při horním okraji – poštěváček, který je centrem pohlavního vzrušení.

6 ŽENSKÉ VNITŘNÍ POHLAVNÍ ÚSTROJÍ 1.Vaječníky 2.Vejcovody 3.Děloha 4.Pochva

7 VAJEČNÍKY Jsou párové pohlavní žlázy o velikosti švestky, které produkují ženské pohlavní buňky – vajíčka. Vajíčka začínají dozrávat od 12.-15. roku (dospívání) a jejich dozrávání končí, když je ženě 45-50 let (přechod).

8 VEJCOVODY Jsou úzké trubičky. Umožňují sestoupení vajíčka z vaječníků do dělohy.

9 DĚLOHA Je svalový orgán tvaru hrušky. Skládá se z děložních rohů, těla dělohy a děložního krčku. V děloze se vyvíjí zárodek a později plod.

10 POCHVA Je trubice asi 10cm dlouhá, spojuje poševní otvor s dělohou.

11 MUŽSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY zevnívnitřní šourek varlata penis nadvarlata chámovody semenné váčky prostata

12 MUŽSKÉ POHLAVNÍ ÚSTROJÍ

13 MUŽSKÉ ZEVNÍ POHLAVNÍ ORGÁNY Tvoří šourek a pyj s částí močové trubice. V dospělosti zajišťuje tvorbu pohlavních buněk a hormonů a umožňuje sexuální spojení.

14 MUŽSKÉ VNITŘNÍ POHLAVNÍ ORGÁNY 1.VARLATA 2.NADVARLATA 3.CHÁMOVODY 4.SEMENNÉ VÁČKY 5.PROSTATA

15 VARLATA Jsou uložena v šourku. V semenotvorných kanálcích se tvoří mužské pohlavní buňky – spermie.

16 NADVARLATA V nadvarleti spermie dozrávají a získávají schopnost pohybu.

17 CHÁMOVODY je tlustostěnný kanálek, který u samců savců spojuje vývod nadvarlete a močovou trubici.

18 SEMENNÉ VÁČKY Semenné váčky produkují hustý, zásaditý sekret, který se při ejakulaci mísí se spermiemi a výměškem ostatních přídatných žláz.

19 PROSTATA Přídatná pohlavní žláza, jejíž sekret je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Prostata zdravého muže je velká asi jako vlašský ořech, je umístěna pod močovým měchýřem.

20 OPAKUJEME – CO JE SPRÁVNĚ? 1.Ženské zevní pohlavní orgány jsou: a)Vaječníky, malé stydké pysky, vejcovody b)Vaječníky, vejcovody, děloha c)Velké stydké pysky, malé stydké pysky, poštěváček 2.Mužské zevní pohlavní orgány jsou: a)Prostata, semenné váčky, chámovody b)Šourek, penis c)Prostata, šourek, penis

21 3.Prostata je: a)Přídatná pohlavní žláza b)Spermie c)Semenný váček 4. Pohlavní orgány jsou: a)Stejné u mužů a ženy b)Odlišné u mužů a ženy c)Stejné pouze v dětství

22 ZDROJE: Seznam použité literatury: KROULÍKOVÁ J., KROULÍK J., Přírodopis 8 pro osmý ročník zvláštní školy. Praha 1995. 96s. ISBN 80-7216-004-4 TROJAN S., SCHREIBER M., Člověk – pohlavní orgány. Praha : Scientia, 2005. Obrázky: HUSTÁKOVÁ M., Biologie člověka 2. Folie pro zpětné projektory. Rozmnožování. Martin : Legalsoft, 1996. 23s.


Stáhnout ppt "Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola, Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0710 Název projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google