Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PARYBY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PARYBY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 PARYBY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 • mořští, vzácně i sladkovodní živočichové podobní rybám • na rozdíl od ryb mají chrupavčitou kostru • masožraví (žralok bílý) i planktonožraví (rejnok manta, žralok obrovský) • vajíčka paryb jsou různých tvarů a často je najdeme na plážích Třída: PARYBY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 • tělo kryté plakoidními šupinami, které mají stejnou stavbu jako zuby (sklovina + zubovina) • zuby ve třech řadách, používají ale jen přední řadu (na obrázku nahoře je zub třetihorního žraloka, který dorůstal až 25 m) • paryby jsou extrémně citlivé k vnímání elektrického pole a koncentraci chemických látek ve vodě Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 SYSTÉM PARYB Třída: PARYBY řád: CHIMÉRY řád: REJNOCI řád: ŽRALOCI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 • dokonale přizpůsobené k životu ve tmě a hloubce • bájná CHIMÉRA byla něco nepolapitelného, přelud CHIMÉRA HLAVATÁ • jedové žlázy v ploutvích, dravá Řád: CHIMÉRY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 • typický zploštělý kosočtverečný tvar těla • většina druhů je dravých, manty jsou býložravé • některé druhy jsou schopné vytvářet elektrické výboje • jiné druhy mají jedové ostny na ocase Řád: REJNOCI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 PILOUN OBECNÝ • 2-6 m dlouhý • „pila“ slouží k vyhledávání potravy a obraně Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 REJNOK MANTA • největší druh rejnoka na světě (délka 4 m, rozpětí až 9 m) • neškodný, živí se filtrováním planktonu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 TRNUCHA OBECNÁ • trn s jedovou žlázou • smrt STEVA IRWINA (Lovec krokodýlů) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 PAREJNOK ELEKTRICKÝ • potravu loví díky elektrickým výbojům, které je schopný vyvolat • napětí až 300 V a intenzity proudu 7 až 8 A (víc než zásuvka) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 • musí plavat, aby mohli dýchat • jedni z nejúspěšnějších mořských predátorů • vymřelé masožravé druhy byly až 30 m dlouhé Řád: ŽRALOCI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 ŽRALOK OBROVSKÝ • také nazývaný „velrybí“ • největší paryba na světě (18 m) • neškodný druh filtrující plankton • patří mezi celosvětově ohrožené druhy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 ŽRALOK BÍLÝ • neboli „lidožravý“ • až 8 m dlouhá, dravá paryba • člověka na lehátku si plete s lachtanem • ohrožený Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 ŽRALOK TYGŘÍ • jeden z nejnebezpečnějších žraloků • útočí hlavně v noci Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 MÁČKA SKVRNITÁ • nejmenší a nejhojnější žralok evropského pobřeží Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 ŽRALOK KLADIVOUN • typické kladivovité rozšíření hlavy • často napadá i lidi Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 ZDROJE 1: Obrazový materiál strana 1 (Carcharodon carcharias): je dostupný pod Creative Commons Attribution 2.0 Generic license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Great_white_shark_south_africa.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Great_white_shark_south_africa.jpg Obrazový materiál strana 2 (vajíčka paryb): je dostupný pod Creative Commons Attribution 2.0 Generic license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Shark_egg_capsules.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Shark_egg_capsules.jpg Obrazový materiál strana 2 (kostra žraloka): je dostupný pod Creative Commons Attribution 2.0 Generic license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kitefin_Shark.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kitefin_Shark.jpg Obrazový materiál strana 3 (zuby Carcharodon): je dostupný pod GNU Free Documentation License, Version 1.2 na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Megalodon_and_fossil_great_white_shark_teeth.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Megalodon_and_fossil_great_white_shark_teeth.jpg Obrazový materiál strana 3 (čelisti): je dostupný pod Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dalatias_licha_jaw.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dalatias_licha_jaw.JPG Obrazový materiál strana 5 (chiméra): je volné dílo, protože obsahuje materiály, které pochází z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru a byly pořízeny nebo vytvořeny během výkonu pracovní náplně jeho zaměstnanců http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Megalodon_and_fossil_great_white_shark_teeth.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Megalodon_and_fossil_great_white_shark_teeth.jpg Obrazový materiál strana 6 a 8 (rejnok manta): je dostupný pod Creative Commons Attribution 2.0 Generic license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Manta_birostris-Thailand4.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Manta_birostris-Thailand4.jpg Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 ZDROJE 2: Obrazový materiál strana 7 (piloun): je dostupný pod GNU Free Documentation License, Version 1.2 na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pristis_pectinata_-_Georgia_Aquarium_Jan_2006.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pristis_pectinata_-_Georgia_Aquarium_Jan_2006.jpg Obrazový materiál strana 9 (trnucha): je dostupný pod GNU Free Documentation License, Version 1.2 na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dasyatis_pastinaca01.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dasyatis_pastinaca01.jpg Obrazový materiál strana 10 (parejnok elektrický): je dostupný pod Creative Commons Attribution 2.0 Generic license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Torpedo_panthera_red_sea.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Torpedo_panthera_red_sea.jpg Obrazový materiál strana 11 a 13 (Carcharodon carcharias): je dostupný pod GNU Free Documentation License, Version 1.2 na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:White_shark.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:White_shark.jpg Obrazový materiál strana 12 (žralok obrovský): je dostupný pod Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Whale-shark-enhanced.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Whale-shark-enhanced.jpg Obrazový materiál strana 14 (žralok tygří): je dostupný pod GNU Free Documentation License, Version 1.2 na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tiger_shark.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tiger_shark.jpg Obrazový materiál strana 15 (máčka skvrnitá): je dostupný pod Creative Commons Attribution 2.0 Generic license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scyliorhinus_retifer_2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scyliorhinus_retifer_2.jpg Obrazový materiál strana 16 (žralok kladivoun): je dostupný pod Creative Commons Attribution 2.0 Generic license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sphyrna_mokarran_at_georgia.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sphyrna_mokarran_at_georgia.jpg Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 ZDROJE 3: ROZSYPAL Stanislav a kol. Nový přehled biologie. 1. vyd. Praha: SCIENTIA spol. s.r.o., pedagogické nakladatelství, 2003. ISBN 80-7183-268-5. GAISLER, ZIMA Zoologie obratlovců. 2. přepracované vydání Praha: ACADEMIA, 2007, ISBN 978-80-200-1484-9. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "PARYBY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google