Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZOOLOGIE PARYBY. SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 2 Systém obratlovců Nadtřída: Bezčelistnatci –Mihule říční, potoční, karpatská.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZOOLOGIE PARYBY. SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 2 Systém obratlovců Nadtřída: Bezčelistnatci –Mihule říční, potoční, karpatská."— Transkript prezentace:

1 ZOOLOGIE PARYBY

2 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 2 Systém obratlovců Nadtřída: Bezčelistnatci –Mihule říční, potoční, karpatská

3 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 3 Systém obratlovců Nadtřída: Čelistnatci –Čelisti vznikají přeměnou prvního páru žaberních oblouků. –Třída: ParybyRybyObojživelníciPlaziPtáciSavci

4 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 4 Paryby – žraloci a rejnoci Chrupavčitá kostra Čelist s vyměňujícím se chrupem Nemají plynový měchýř. Nemají schopnost akomodace – strnulý pohled. Vyvinutý čichový mozek – nos moře Postranní čára Plakoidní šupiny 7 párů žaber - nejsou kryty skřelemi.

5 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 5 Zuby Zuby vymřelého žraloka Carcharodon megalodon

6 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 6 Žraloci Máčka skvrnitá

7 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 7 Výskyt žraloků podle hloubky oceánu Žraloci

8 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 8 Žraloci Žralok černoploutvý

9 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 9 Žraloci Žralok bílý

10 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 10 Žralok bílý Žralok pozná oběť na velkou dálku. Největší predátor na světě má tak dokonalé smysly, že se může vydat i za velmi vzdálenou kořistí. Žralok bílý (lidožravý), který obývá teplá moře celého světa, vnímá zvuky o nízké frekvenci (například chvění, které způsobuji záškuby ryb poraněných nebo v nebezpečí) až na vzdálenost 1 600 metrů. Na 400 metrů rozpozná ve vodě i nepatrné množství krve či jiných tělních tekutin. A zrakem v temných hlubinách zaznamená pohyb na osm metrů.

11 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 11 Žralok bílý Žralok bílý (Carcharodon carcharias) na svou kořist vyráží z hlubin. Při útoku má otevřená ústa se zuby ostrými jako žiletky. Kořisti se zmocňuje většinou jediným mocným kousnutím.

12 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 12 Žraloci Čelisti a zub megalodona

13 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 13 Megalodon – prehistorický žralok

14 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 14 Žraloci Megalodon

15 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 15 Žraloci Žralok obrovský

16 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 16 Rejnoci Manta

17 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 17 Rejnoci Rejnok sladkovodní

18 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 18 Rejnoci Trnucha obecná

19 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 19 Rejnoci Polorejnok křídlaty

20 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 20 Opakování Vyjmenujte charakteristické znaky tělesné stavby paryb. Do jaké nadtřídy podle tvaru čelistí patří paryby? Jak se jmenuje vymřelý prehistorický žralok? Které druhy žraloků patří k nejnebezpečněj- ším?

21 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 21 Použité zdroje http://cs.wikipedia.org http://www.national-geographic.cz http://www.tethys.cz Daněk, G.: Zoologie pro střední školy. SPN, Praha, 1978


Stáhnout ppt "ZOOLOGIE PARYBY. SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Paryby 2 Systém obratlovců Nadtřída: Bezčelistnatci –Mihule říční, potoční, karpatská."

Podobné prezentace


Reklamy Google