Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Iva Havlíková ZŠ Jenišovice VY_32_INOVACE_303.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Iva Havlíková ZŠ Jenišovice VY_32_INOVACE_303."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Iva Havlíková ZŠ Jenišovice VY_32_INOVACE_303

2  V čistých vodách našich potoků nebo řek žije velmi vzácná mihule potoční.  Podobá se úhoři.  Délka těla 15 – 20 cm.  Kruhovitá ústní přísavka.

3  Larvy = minohy (živí se ústrojnými zbytky nebo drobnými živočichy).  Dospělá mihule potravu nepřijímá, po tření hyne.  Dýchají žábrami.  Kostra je chrupavčitá.  Nemají vyvinuté čelisti.

4  Žije v pobřežních mořských vodách.  Tře se v řekách.  Živí se zkapalněnou směsí krve, slizu a svaloviny ryb.  Délka těla: 40 – 50 cm.

5  Největší mihule s délkou 60 – 75 cm.  Larvy žijí v řekách 2 – 5 let.  Dospělé mihule odplouvají do moře, po 3 – 4 letech se vrací a hynou.

6  Kruhovitá ústní přísavka. Nemají vyvinuté čelisti.  Chrupavčitá kostra  Dýchají žábrami.  Larvy = minohy (živí se ústrojnými zbytky nebo drobnými živočichy). Dospělá mihule potravu nepřijímá, po tření hyne.  Např.: mihule potoční, m. říční, m. mořská.

7  Mořští obratlovci s chrupavčitou kostrou.  Dýchají žábrami – nacházejí se pod 5 až 7 otvory.  K pohybu jim slouží ploutve, někdy srůstají v postranní lem.  Do této skupiny patří žraloci a rejnoci.

8

9  Délka těla 6 – 8 m, váha 2 tuny a více.  Žije v pobřežních vodách.  Zvaný též „lidožravý“.  Statistiky uvádí, že má na svědomí nejvíce útoků na člověka a byl systematicky huben. Dnes mu hrozí vyhynutí.

10  Druh malého žraloka.  Rozšířena v severovýchodním Atlantiku, včetně Středozemního moře.  Délka těla je 65 – 85 cm, průměrná váha – 2 kg.  Není člověku nebezpečná.

11  Délka těla 4,5 m, váha 385 – 635 kg.  Žije v mořích a oceánech tropického a subtropického pásu.  Migruje na dlouhé vzdálenosti.  Člověku nebezpečný.  Potravu si nevybírá

12  Bývá nazýván také žralokem velrybím.  Největší žijící zástupce žraloků.  Obvykle dosahuje velikosti 8 m, výjimečně však i 17 m. Váha až 6 tun.  Živí se planktonem

13  Délka těla až 4 m.  Celosvětové rozšíření, je však komerčně loven a stav jeho populace klesá.  Převážně noční lovec.  Může být člověku nebezpečný.

14  Délka těla až 4 m, váha až 400 kg.  S ostatními druhy žraloků má společný tvar ploutví, 5 žaber a ochrannou blánu na očích.  Vyniká tvarem hlavy ve tvaru kladiva a očima po stranách.

15  Vymřelý druh žraloka, žil před 16 – 1,6 miliony lety.  Největší známá paryba.  Doložená délka těla 12 – 18 m, váha 20 – 30 tun. megalodon žralok bílý potápěč

16  Zuby dosahovaly délky asi 17 cm, výjimečně 21 cm.  Potravou byly velryby a ploutvonožci.  Žil pravděpodobně samotářským způsobem života.

17  Tělo rejnoků je zploštělé, po stranách lemované srostlými párovými ploutvemi.

18  Až 1 m dlouhý, váha 3 kg.  Výskyt ve východním Atlantiku od pobřeží Jižní Afriky po severní pobřeží Británie a v Severní a Středozemním moři.

19  Známý schopností vytvářet elektrické výboje o napětí až 220 V.  Loví drobné korýše a ryby.

20  Rozšířena v teplých mořích Atlantiku, Indického i Tichého oceánu.  Největší rejnok – rozpětí až 7 m.  Živí se planktonem.

21  Mořští obratlovci s chrupavčitou kostrou.  Dýchají žábrami – nacházejí se pod 5 až 7 otvory.  K pohybu jim slouží ploutve, někdy srůstají v postranní lem.  Do této skupiny patří žraloci a rejnoci.

22   pg?o=7 pg?o=7  =3 =3  k.jpg?o=49 k.jpg?o=49           


Stáhnout ppt "Mgr. Iva Havlíková ZŠ Jenišovice VY_32_INOVACE_303."

Podobné prezentace


Reklamy Google