Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 6 Tematický okruhMagnetismus TémaMagnetické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 6 Tematický okruhMagnetismus TémaMagnetické."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 6 Tematický okruhMagnetismus TémaMagnetické pole a magnetické indukční čáry Název VY_32_INOVACE_10_22_magneticke_pole Určení6. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoBřezen 2013 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák pozná možnosti znázornění magnetického pole.

2  Magnety se vzájemně přitahují nebo odpuzují i když se nedotýkají.  Toto silové působení popisujeme magnetickým polem.  Magnetické pole je v okolí i uvnitř magnetu.  Magnetické pole není vidět, projevuje se však silovými účinky na tělesa z feromagnetických látek. Magnetické pole a magnetické indukční čáry Projevy magnetického pole na feromagnetické kapalině s názvem ferrofluid. Projevy magnetického pole na feromagnetické kapalině s názvem ferrofluid.

3 Jedna z možností, jak magnetické pole odhalit, je použití magnetky. Magnetické pole a magnetické indukční čáry  Magnetka je malý magnet vyrobený z pásku tvrdé ocele.  Díky uložení na ostrém hrotu se může volně otáčet.  Můžeme pomocí ní zmapovat magnetické pole – určit kdekoliv kolem magnetu směr síly působící na magnetku.

4 Magnetické pole můžeme „zviditelnit“ také pomocí železných pilin. Magnetické pole a magnetické indukční čáry  Magnet umístíme pod sklo.  Sklo pak jemně posypeme železnými pilinami.  Piliny se v magnetickém poli chovají jako miniaturní magnetky a uspořádají se ve směru speciálních čar, které znázorňují magnetické pole.  Tyto čáry nazýváme magnetickými indukčními čarami.

5 Magnetické indukční čáry mezi nesouhlasnými póly magnetů. Magnetické pole a magnetické indukční čáry

6 Magnetické indukční čáry mezi souhlasnými póly magnetů. Magnetické pole a magnetické indukční čáry

7 Magnetické indukční čáry u magnetu tvaru podkovy. Magnetické pole a magnetické indukční čáry

8 Železné piliny uspořádané ve směru magnetických indukčních čar v okolí pólu magnetu. Magnetické pole a magnetické indukční čáry

9 Otázky a úkoly Magnetické pole a magnetické indukční čáry  Jak nazýváme čáry znázorňující magnetické pole?  Dají se magnetické indukční čáry znázornit pomocí hliníkových pilin?  Kde jsou magnetické indukční čáry u sebe nejblíže? Magnetické indukční čáry. Ne, je třeba aby piliny byly z feromagnetické látky. Na pólech magnetu, tam je také silové působení největší.

10 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel. Fyzika 6: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 2004, 120 s. ISBN 80-723-8210-1. 2.GEEK3. VFPt_cylindrical_magnet_thumb.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2010 [cit. 2013-04-15]. Dostupné z: http://en.wikipedia.org/wiki/File:VFPt_cylindrical_magnet_thumb.svghttp://en.wikipedia.org/wiki/File:VFPt_cylindrical_magnet_thumb.svg 3.GEEK3. VFPt_cylindrical_magnets_attracting.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2010 [cit. 2013-04-15]. Dostupné z: http://en.wikipedia.org/wiki/File:VFPt_cylindrical_magnets_attracting.svg http://en.wikipedia.org/wiki/File:VFPt_cylindrical_magnets_attracting.svg 4.GEEK3. VFPt_cylindrical_magnets_repelling.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2010 [cit. 2013-04-15]. Dostupné z: http://en.wikipedia.org/wiki/File:VFPt_cylindrical_magnets_repelling.svg Magnetické pole a magnetické indukční čáry


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 6 Tematický okruhMagnetismus TémaMagnetické."

Podobné prezentace


Reklamy Google