Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy TémaVedení tepla Název VY_32_INOVACE_14_26_vedeni_tepla Určení8. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoLeden 2013 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák se naučí látky dělit na tepelné vodiče a izolanty.

2 Vedení tepla Již víme, že teplo při tepelné výměně přechází samovolně vždy z teplejšího tělesa na chladnější. Nyní se zaměříme na způsoby jak se teplo šíří. Již víme, že teplo při tepelné výměně přechází samovolně vždy z teplejšího tělesa na chladnější. Nyní se zaměříme na způsoby jak se teplo šíří. Teplo se může šířit:  vedením  prouděním  zářením Teplo se může šířit:  vedením  prouděním  zářením

3 Vedení tepla Nejprve se zaměříme na vedení tepla. Bude nás zajímat, které látky vedou teplo a jak dobře. Budeme vycházet ze zkušeností které máme. Nejprve se zaměříme na vedení tepla. Bude nás zajímat, které látky vedou teplo a jak dobře. Budeme vycházet ze zkušeností které máme. Co bude pálit víc a proč, lžička nebo vařečka? Co bude pálit víc a proč, lžička nebo vařečka? Více bude pálit lžička – kov vede teplo lépe než dřevo. Více bude pálit lžička – kov vede teplo lépe než dřevo.

4 Vedení tepla Co bude při dotyku rukou víc chladit, polystyren nebo beton? Co bude při dotyku rukou víc chladit, polystyren nebo beton? Více bude chladit beton. Máme navíc chuť říci, že polystyren hřeje. Je to pravda? Pokud je obojí ve stejné místnosti dostatečně dlouho, teplota betonu i polystyrenu je stejná. Více bude chladit beton. Máme navíc chuť říci, že polystyren hřeje. Je to pravda? Pokud je obojí ve stejné místnosti dostatečně dlouho, teplota betonu i polystyrenu je stejná. Polystyren vede teplo pryč z naší ruky málo. Je to špatný vodič tepla. Polystyren vede teplo pryč z naší ruky málo. Je to špatný vodič tepla. Beton vede teplo pryč z naší ruky dobře. Vede teplo lépe než polystyren. Beton vede teplo pryč z naší ruky dobře. Vede teplo lépe než polystyren.

5 Vedení tepla Proč se na potrubí rozvádějící teplou vodu dává izolace? Proč se na potrubí rozvádějící teplou vodu dává izolace? Izolace podstatně omezuje únik tepla z potrubí. Izolace vede teplo špatně. Izolace podstatně omezuje únik tepla z potrubí. Izolace vede teplo špatně.

6 Vedení tepla Jak se chladí součástky v PC, které se při činnosti zahřívají? Jak se chladí součástky v PC, které se při činnosti zahřívají? Používají se chladiče, nejčastěji z hliníku. Hliník (kov) odvádí teplo od součástky velmi dobře. Používají se chladiče, nejčastěji z hliníku. Hliník (kov) odvádí teplo od součástky velmi dobře.

7 Vedení tepla Proč jsou v oknech dvě skla vedle sebe, nestačilo by jedno? Proč jsou v oknech dvě skla vedle sebe, nestačilo by jedno? Mezi skly je plyn (nejčastěji argon) plyny všeobecně vedou teplo velmi špatně. Díky tomu, jsou úniky tepla přes okno malé. Mezi skly je plyn (nejčastěji argon) plyny všeobecně vedou teplo velmi špatně. Díky tomu, jsou úniky tepla přes okno malé.

8 Vedení tepla Jak vedou teplo kapaliny? Jak vedou teplo kapaliny? Provedeme pokus: Zkumavku, v níž je voda zahříváme v horní části tak dlouho, dokud voda nebude vařit. Dolní konec je však stále studený -> voda je špatný vodič tepla. Provedeme pokus: Zkumavku, v níž je voda zahříváme v horní části tak dlouho, dokud voda nebude vařit. Dolní konec je však stále studený -> voda je špatný vodič tepla.

9 Vedení tepla Jak vedení tepla v tělese probíhá? Jak vedení tepla v tělese probíhá?  Každé těleso je složeno z atomů.  Zahříváme-li jednu část tělesa, atomy v ní začnou kmitat rychleji.  Atomy se chovají, jakoby byly spojeny malými pružinkami.  Rychlejší pohyb se proto přenáší na další a další atomy.  Tím se zvyšuje i teplota dalších částí tělesa.  Tento jev nazýváme vedení tepla.

10 Vedení tepla Vedením se teplo šíří v pevných látkách kapalinách i plynech. Vedením se teplo šíří v pevných látkách kapalinách i plynech. Tepelné izolanty  vedou teplo špatně  kapaliny, plyny, dřevo, sklo nebo plasty  využití: tepelné izolace, ucha hrnců, oblečení, okna, kuchyňské rukavice…  vakuum nevede teplo vůbec Tepelné izolanty  vedou teplo špatně  kapaliny, plyny, dřevo, sklo nebo plasty  využití: tepelné izolace, ucha hrnců, oblečení, okna, kuchyňské rukavice…  vakuum nevede teplo vůbec Tepelné vodiče  vedou teplo dobře  jsou to hlavně kovy (mohou za to z velké části volné elektrony)  využití: chladič v PC i v automobilu, hrnce… Tepelné vodiče  vedou teplo dobře  jsou to hlavně kovy (mohou za to z velké části volné elektrony)  využití: chladič v PC i v automobilu, hrnce… Podle toho, jak látky teplo vedou je dělíme na: Podle toho, jak látky teplo vedou je dělíme na:

11 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Josef PETŘÍK, Jitka PROŠKOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 8: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2006. ISBN 80-7238-525-9. 2.MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-09-01]. Dostupné z: http://office.microsoft.comhttp://office.microsoft.com 3.CDANG. Conduction_chaleur_cristal.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2009 [cit. 2013-01-26]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Conduction_chaleur_cristal.svg Vedení tepla


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy."

Podobné prezentace


Reklamy Google