Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy TémaŠíření tepla prouděním a zářením Název VY_32_INOVACE_15_26_proudeni_a_zareni_tepla Určení8. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoLeden 2013 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák je seznámen s dalšími způsoby šíření tepla - prouděním a zářením.

2 Šíření tepla prouděním a zářením Jak je možné, že se díky radiátoru vyhřeje celá místnost, když vzduch vede teplo velmi špatně? Jak je možné, že se díky radiátoru vyhřeje celá místnost, když vzduch vede teplo velmi špatně? Je zřejmé, že se zde uplatní jiný způsob šíření tepla – proudění. Je zřejmé, že se zde uplatní jiný způsob šíření tepla – proudění. Vzduch se v těsné blízkosti radiátoru zahřeje, rozpíná se a jeho hustota klesá. Začne proto stoupat vzhůru. Vzduch se v těsné blízkosti radiátoru zahřeje, rozpíná se a jeho hustota klesá. Začne proto stoupat vzhůru.

3 Šíření tepla prouděním a zářením Jak se teplo dostane z elektrického vařiče do vody v hrnci? Jak se teplo dostane z elektrického vařiče do vody v hrnci? Jakmile se voda u dna zahřeje, rozpíná se a její hustota klesá. Stoupá proto vzhůru. Promíchává se tak s chladnější vodou a předává jí teplo. Chladnější voda naopak klesá dolů. Jakmile se voda u dna zahřeje, rozpíná se a její hustota klesá. Stoupá proto vzhůru. Promíchává se tak s chladnější vodou a předává jí teplo. Chladnější voda naopak klesá dolů. Rozehřátý vařič Rozehřátý vařič Voda vede teplo špatně. Voda vede teplo špatně. Hrnec je z kovu, teplo se přes jeho dno výborně šíří vedením. Hrnec je z kovu, teplo se přes jeho dno výborně šíří vedením. Ve vodě se však teplo může šířit prouděním. Ve vodě se však teplo může šířit prouděním.

4 Šíření tepla prouděním a zářením V ústředním vytápění se také teplo šíří prouděním. V ústředním vytápění se také teplo šíří prouděním. Kotel Kotel Radiátor Radiátor Expanzní nádoba – do ní se voda může po zahřátí rozpínat. Expanzní nádoba – do ní se voda může po zahřátí rozpínat.

5 Šíření tepla prouděním a zářením Golfský proud – nádherný příklad šíření tepla prouděním. Golfský proud – nádherný příklad šíření tepla prouděním. Model golfského proudu (www.youtube.cz)

6 Šíření tepla prouděním a zářením Prouděním se teplo šíří jen v kapalinách a plynech. Prouděním se teplo šíří jen v kapalinách a plynech. Využití proudění tepla:  ohřívání vzduchu v místnosti  ohřívání vody v hrnci  ústřední vytápění  golfský proud  vítr Využití proudění tepla:  ohřívání vzduchu v místnosti  ohřívání vody v hrnci  ústřední vytápění  golfský proud  vítr

7 Šíření tepla prouděním a zářením Poslední způsob šíření tepla je záření. Poslední způsob šíření tepla je záření. Tělesa a látky všech skupenství vydávají záření. Pokud teplota nedosahuje 500 ⁰C, není toto záření vidět. Označujeme ho jako tepelné záření. Tělesa a látky všech skupenství vydávají záření. Pokud teplota nedosahuje 500 ⁰C, není toto záření vidět. Označujeme ho jako tepelné záření. Zářením se teplo šíří průhlednými látkami, ale také vakuem. Zářením se teplo šíří průhlednými látkami, ale také vakuem. Jak se k nám dostává teplo ze Slunce, které je od nás vzdáleno 150 000 000 km? Mezi Zemí a Sluncem je navíc vakuum. Teplo se ve vakuu vedením ani prouděním šířit nemůže. Jak se k nám dostává teplo ze Slunce, které je od nás vzdáleno 150 000 000 km? Mezi Zemí a Sluncem je navíc vakuum. Teplo se ve vakuu vedením ani prouděním šířit nemůže.

8 Šíření tepla prouděním a zářením Viditelné zdroje tepelného záření v domácnosti: Viditelné zdroje tepelného záření v domácnosti: Plotýnka na varné desce Plotýnka na varné desce Teplomet (infrazářič) Teplomet (infrazářič)

9 Šíření tepla prouděním a zářením Jaké triko si oblečete v parném létě. Tmavé nebo světlé? Jaké triko si oblečete v parném létě. Tmavé nebo světlé? Tělesa, která mají povrchy tmavé a drsné, pohlcují více tepelného záření než povrchy světlé a lesklé. Tělesa, která mají povrchy tmavé a drsné, pohlcují více tepelného záření než povrchy světlé a lesklé. Který oblek doporučíte hasičům, když půjdou do prostředí, kde je velký žár? Který oblek doporučíte hasičům, když půjdou do prostředí, kde je velký žár?

10 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Josef PETŘÍK, Jitka PROŠKOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 8: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2006. ISBN 80-7238-525-9. 2.MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-09-01]. Dostupné z: http://office.microsoft.comhttp://office.microsoft.com 3.BRISBANE. Thermohaline_circulation.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2009-02-09 [cit. 2013-01-27]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thermohaline_circulation.png?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thermohaline_circulation.png?uselang=cs 4.C_O_Grawitacyjne.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2007-07-07 [cit. 2013-01-27]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:C_O_Grawitacyjne.svg?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:C_O_Grawitacyjne.svg?uselang=cs 5.MAŇAS, Michal. Turnout_gear_in_the_Czech_Republic.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2008-06-07 [cit. 2013-01-27]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Turnout_gear_in_the_Czech_Republic.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Turnout_gear_in_the_Czech_Republic.jpg 6.MAŇAS, Michal. Fire_proximity_suit_detail.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2008 [cit. 2013-01-27]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fire_proximity_suit_detail.jpg Šíření tepla prouděním a zářením


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy."

Podobné prezentace


Reklamy Google