Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrodynamika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrodynamika."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrodynamika TémaElektromotory Název VY_32_INOVACE_18_27_elektromotory Určení9. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoListopad 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák je seznámen s principem a využitím stejnosměrného a univerzálního elektromotoru. Na základě informací a odkazů si může vyrobit vlastní elektromotor.

2 Elektromotory Elektromotory jsou stroje, které přeměňují elektrickou energii na mechanickou práci.

3 Elektromotory Stejnosměrný elektromotor může být uspořádán stejně jako dynamo. Má stator a rotor s cívkami a komutátorem. stator (nehybná část motoru) zde je trvalý magnet, může být také elektromagnet stator (nehybná část motoru) zde je trvalý magnet, může být také elektromagnet rotor (otáčivá část motoru) cívky komutátor přes kartáčky je proud veden do komutátoru a dále do cívek Podívej se na animaci

4 Elektromotory Využití stejnosměrného elektromotoru. Počítač (CD mechanika, ventilátory… Tramvaje, trolejbusy, metro, elektromobily… Akunářadí (vrtačky…) Hračky (autíčka, vláčky…)

5 Elektromotory Vyrob si svůj vlastní elektromotor! Video – pořad ČT Port – sestav si svůj vlastní elektromotor Další ukázky Video – youtube.cz – ukázky Funkční vlastní elektromotor bude odměněn!

6 Elektromotory Pokud místo trvalého magnetu použijeme elektromagnet, získáme univerzální elektromotor, který můžeme použít i na střídavý proud. stator (nehybná část motoru) z cívek (elektromagnety) stator (nehybná část motoru) z cívek (elektromagnety) rotor (cívky) komutátor uhlíkový kontakt

7 Elektromotory Využití univerzálních elektromotorů. elektrické nářadí (vrtačky, pily, brusky…) domácí spotřebiče (pračky, vysavače, mixéry, fény, mikrovlnky, myčky, ventilátory…)

8 Elektromotory Procvičování 1.Co to je elektromotor? 2.Jaké znáš druhy elektromotoru? 3.Z kterých částí se skládá stejnosměrný elektromotor? 4.Kde se užívá stejnosměrný elektromotor? 5.Jak se liší univerzální elektromotor od stejnosměrného? 6.Kde se užívá univerzální elektromotor? 1.Co to je elektromotor? 2.Jaké znáš druhy elektromotoru? 3.Z kterých částí se skládá stejnosměrný elektromotor? 4.Kde se užívá stejnosměrný elektromotor? 5.Jak se liší univerzální elektromotor od stejnosměrného? 6.Kde se užívá univerzální elektromotor? Elektromotory jsou stroje, které přeměňují elektrickou energii na mechanickou práci. Stejnosměrný a střídavý. Stator, rotor, komutátor. Akunářadí, hračky, tramvaje… Univerzální funguje i na střídavý proud, stator je tvořen cívkami. Vrtačka, pila, pračka, fén…

9 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Václav HAVEL a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 9: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vydání. Plzeň: Fraus, 2007. ISBN 978-80-7238-617-8. 2.ZUREKS. Silniki_by_Zureks.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2008 [cit. 2012-11-07]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Silniki_by_Zureks.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Silniki_by_Zureks.jpg 3.CHLOR AT DA.WIKIPEDIA. TeknoJevnstromsmotor1.JPG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2010-12-19 [cit. 2012-11-07]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TeknoJevnstromsmotor1.JPG?uselang=cs Elektromotory


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrodynamika."

Podobné prezentace


Reklamy Google