Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhSvětelné jevy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhSvětelné jevy."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhSvětelné jevy TémaStín a polostín, Zatmění Slunce a Měsíce Název VY_32_INOVACE_13_23_stin_zatmeni Určení7. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoKvěten 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák na základě znalostí stínu a polostínu pochopí zatmění Slunce a Měsíce.

2 Stín a polostín Stín je prostor za tělesem, do něhož neproniká světlo ze zdroje. Prostor, do kterého proniká světlo z části zdroje se nazývá polostín.

3 Zatmění Slunce Zatmění Slunce nastává, když se před sluneční kotouč nasune kotouč měsíce. Měsíc se nachází mezi Sluncem a Zemí. V místě na Zemi, které je ve stínu pozorujeme úplné zatmění Slunce. Tam, kde je polostín, pozorujeme částečné, případně prstencové zatmění Slunce.

4 Zatmění Slunce Úplné zatmění Slunce, které proběhlo 11. srpna 1999 a bylo viditelné z Evropy. Fotografie je pořízena z území Francie. Animace zatmění Slunce z roku 2006 pozorované v Egyptě.

5 Zatmění Měsíce Když se Měsíc dostane do stínu Země, pozorujeme zatmění Měsíce. Země je mezi Sluncem a Měsícem. Částečné zatmění Měsíce. Úplné zatmění Měsíce.

6 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Václav HAVEL, Jitka PROKŠOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 7: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, ISBN MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online] [cit ]. Dostupné z: 3.FASTFISSION. Zatmeni_Slunce.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: 4.NASA. Solar_eclipse_animate_(2006-Mar-29).gif. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: 29).gif 5.VIATOUR, Luc. Solar_eclips_1999_4.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: 6.BESNIER. Animation_eclipse.gif?uselang=cs. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: 7.BILBOQ. Moon_Eclipse_cs.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: 8.VIATOUR, Luc. Eclipse_lune.jpg?uselang=cs. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Stín a polostín, Zatmění Slunce a Měsíce


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhSvětelné jevy."

Podobné prezentace


Reklamy Google