Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhPlyny TémaArchimédův.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhPlyny TémaArchimédův."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhPlyny TémaArchimédův zákon pro plyny Název VY_32_INOVACE_9_23_archimeduv_zakon_pro_plyny Určení7. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoDuben 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žáci na konkrétních příkladech objeví důsledky Archimédova zákona pro plyny.

2 Archimédův zákon pro plyny I v atmosféře platí Archimédův zákon. Každé těleso „ponořené“ do atmosféry je nadlehčováno vztlakovou silou. Tedy nejen balónek naplněný heliem, horkovzdušný balón nebo vzducholoď! Vztlaková síla působící na těleso v atmosféře je rovna tíhové síle, která by působila na vzduch s objemem tělesa.

3 Archimédův zákon pro plyny Velikost vztlakové síly závisí na hustotě vzduchu, objemu tělesa a gravitačním zrychlení. Připomeňme si: Vztlaková síla Newton (N) Vztlaková síla Newton (N) Objem tělesa Metr krychlový (m 3 ) Objem tělesa Metr krychlový (m 3 ) Hustota vzduchu Kilogram na metr krychlový ( ) Hustota vzduchu Kilogram na metr krychlový ( ) Gravitační zrychlení Newton na kilogram ( ) g = 10 Gravitační zrychlení Newton na kilogram ( ) g = 10

4 Archimédův zákon pro plyny Příklad 1: Jaká vztlaková síla vzduchu působí na kopací míč o objemu 4 litry? Příklad 1: Jaká vztlaková síla vzduchu působí na kopací míč o objemu 4 litry? Zápis: Výpočet: Odpověď: Na míč působí vztlaková síla o velikosti 0,05 N. Odpověď: Na míč působí vztlaková síla o velikosti 0,05 N. Musíme převést na základní jednotku!

5 Archimédův zákon pro plyny Příklad 2: Jaká vztlaková síla působí na horkovzdušný balón o objemu 800 m 3 ? Příklad 2: Jaká vztlaková síla působí na horkovzdušný balón o objemu 800 m 3 ? Zápis: Výpočet: Odpověď: Na horkovzdušný balón působí vztlaková síla o velikosti N. Odpověď: Na horkovzdušný balón působí vztlaková síla o velikosti N.

6 Archimédův zákon pro plyny Proč ve vzduchu bude stoupat balónek naplněný heliem a ten co naplníme vzduchem klesá na zem? Tíhová síla stejná není. Balónek s heliem má menší hmotnost než balónek se vzduchem. Vztlaková síla působící na oba balónky je stejná: Mají stejný objem, jsou ponořeny ve vzduchu i gravitační zrychlení je stejné. Vztlaková síla působící na oba balónky je stejná: Mají stejný objem, jsou ponořeny ve vzduchu i gravitační zrychlení je stejné. Hélium Vzduch

7 Archimédův zákon pro plyny Je-li průměrná hustota tělesa menší než hustota vzduchu, těleso v atmosféře stoupá. Díky velmi malé hustotě hélia je průměrná hustota balónku menší než vzduch. Balónek stoupá. Hélium Vzduch Zde je průměrná hustota větší než vzduch. Balónek klesá k zemi. Zde je průměrná hustota větší než vzduch. Balónek klesá k zemi.

8 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Václav HAVEL, Jitka PROKŠOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 7: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, ISBN MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online] [cit ]. Dostupné z: Archimédův zákon pro plyny


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhPlyny TémaArchimédův."

Podobné prezentace


Reklamy Google