Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhElektrický proud.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhElektrický proud."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhElektrický proud TémaElektrický náboj Název VY_32_INOVACE_8_25_elektricky_naboj Určení8. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoBřezen 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Prezentace opakuje a rozšiřuje učivo o elektrickém náboji.

2 Elektrický náboj Co již víme z 6. ročníku : Tělesa se zelektrují (elektricky nabijí) nejčastěji třením. Plasty se nabijí záporně, sklo se nabije kladně. Zelektrovaná tělesa na sebe silově působí. Souhlasně nabitá tělesa se odpuzují, nesouhlasně nabitá tělesa se přitahují. Nabité těleso a nenabité se vždy přitahuje. K popisu stavu zelektrovaných těles zavádíme fyzikální veličinu elektrický náboj. Značíme jej Q a jeho jednotkou je coulomb (C).

3 Elektrický náboj Zopakujme si, co víme o atomu, jako příklad použijeme atom hélia: V obalu jsou záporně nabité elektrony. V jádře jsou kladně nabité protony a neutrony, které jsou bez náboje. U neutrálních atomů je počet protonů a elektronů stejný. Elektricky neutrální (nenabitá) tělesa obsahují stejný počet protonů i elektronů.

4 Elektrický náboj Odebráním nebo přidáním elektronu se neutrálnost atomu poruší: V případě odebrání elektronu převládají protony v jádře, vznikne kladný iont. Pokud neutrálnímu atomu elektron přidáme, převládají elektrony v obalu, vznikne záporný iont. Vyzkoušej na simulaci. Vyzkoušej na simulaci.

5 Elektrický náboj Co se tedy děje, když nafukovací balónek nabijeme záporně třením o vlasy? Na balónek se díky tření přenesly elektrony z vlasů, balonek je nabitý záporně. Atomům ve vlasech elektrony chybí, převládá v nich kladný náboj, vlasy jsou nabité kladně. Atomům ve vlasech elektrony chybí, převládá v nich kladný náboj, vlasy jsou nabité kladně. Vyzkoušej na simulaci. Vyzkoušej na simulaci.

6 Elektrický náboj Elektrický náboj může být kladný i záporný. Nejmenší možné velikosti elektrického náboje se říká elementární náboj (e). Náboj e má proton, náboj –e má elektron. Elementární náboj je velmi malý: e = 0,000 000 000 000 000 000 16 C = 1,6.10 -19 C Elementární náboj je velmi malý: e = 0,000 000 000 000 000 000 16 C = 1,6.10 -19 C Kladné ionty mohou mít náboj e, 2e, 3e… Záporné ionty mohou mít náboj –e, –2e, – 3e…

7 Použité zdroje: RAUNER, Karel, Josef PETŘÍK, Jitka PROŠKOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 8: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2006. ISBN 80-7238-525-9. MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-01-31]. Dostupné z: http://office.microsoft.com Elektrický náboj


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhElektrický proud."

Podobné prezentace


Reklamy Google