Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrický proud.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrický proud."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrický proud v polovodičích TémaVliv příměsí v polovodiči Název VY_32_INOVACE_1_28_vliv_primesi_v_polovodici Určení9. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoProsinec 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák je seznámen s příměsovými polovodiči typu P a N.

2 Si Vliv příměsí v polovodiči Si P Zvýšit vodivost polovodiče lze i jinak, než dodáním energie ve formě tepla nebo světla – přidáním vhodné příměsi. Přidáním pětimocné příměsi do křemíkového krystalu se výrazně zvýší počet volných elektronů. Vznikne polovodič typu N (negativní, elektronová vodivost). Křemík se váže čtyřmi valenčními elektrony, fosfor pěti. Pátý valenční elektron fosforu se nemá s čím vázat, zůstane osamocen. Stačí velmi málo energie a stane se z něj volný elektron.

3 Vliv příměsí v polovodiči Si Al Si Přidáním trojmocné příměsi do křemíkového krystalu se výrazně zvýší počet děr. Vznikne polovodič typu P (pozitivní, děrová vodivost). Křemík se váže čtyřmi valenčními elektrony, hliník třemi. Hliníku jeden elektron do vazby chybí, vznikne proto prázdné místo – díra. Křemík se váže čtyřmi valenčními elektrony, hliník třemi. Hliníku jeden elektron do vazby chybí, vznikne proto prázdné místo – díra. Na toto místo jsou přitahovány okolní elektrony, které díru zaplní. Na jejich místě se ale vytvoří díra nová.

4 Vliv příměsí v polovodiči Využití příměsových polovodičů:  polovodičová dioda (více v další kapitole)  tranzistor Využití příměsových polovodičů:  polovodičová dioda (více v další kapitole)  tranzistor

5 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Václav HAVEL a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 9: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vydání. Plzeň: Fraus, 2007. ISBN 978-80-7238-617-8. Vliv příměsí v polovodiči


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrický proud."

Podobné prezentace


Reklamy Google