Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace"— Transkript prezentace:

1 Základní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace
Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Fyzika 9 Tematický okruh Atomy a záření Téma Bohrův model atomu Název VY_32_INOVACE_6_28_bohruv_model_atomu Určení 9. ročník Autor Mgr. Tomáš Bobál Vytvořeno Leden 2013 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Prezentace seznamuje žáka s Bohrovým modelem atomu.

2 Bohrův model atomu Rozpory v planetárním modelu atomu
Planetární model atomu byl sice přehledný, ale již při jeho vytváření se ukazovalo, že nemůže být správný. Podle ověřené teorie se nabitý elektron nemohl udržet na dráze kolem jádra a spadl by velmi rychle do jádra, tím by se každý atom zhroutil. Pomocí tohoto modelu nebylo také možné vysvětlit, proč jsou ve spektru zářících výbojek jen některé barvy, které jsou navíc pro každý prvek jiné. V roce 1900 bylo zjištěno, že světlo je z elektronových obalů vyzařováno jen po porcích energie – kvant.

3 Bohrův model atomu Bohrův model atomu
Elektrony se kolem jádra pohybují jen po určitých kruhových trajektoriích. Energie elektronů je pro každou trajektorii přesně dána a je pro každou trajektorii i prvek jiná. Energie elektronu v obalu atomu může nabývat jen určitých hodnot – je kvantovaná. Elektrony tvoří obal atomu.

4 Bohrův model atomu Na každé trajektorii může být jen omezený počet elektronů. Elektrony rozdělujeme do vrstev (slupek) – K, L, M..., poslední vrstva se nazývá valenční. K L M N Elektron v druhé vrstvě má vždy větší energii než elektron v první vrstvě. Je-li ve vrstvě více elektronů mají zcela jiné energie.

5 Bohrův model atomu Uvolní-li elektron v obalu místo s nižší energií, může na jeho místo přeskočit elektron s vyšší energií. Přitom se vyzáří kvantum energie – foton. Říkáme, že došlo k emisi fotonu. Foton K L Foton Pokud na atom naopak dopadne foton s vhodnou energií, přejde elektron ze stavu s nižší energií do stavu s vyšší energií. Foton je pohlcen, došlo k absorbci fotonu. K L

6 Bohrův model atomu Energie světla i jiných druhů elektromagnetického vlnění se uvolňuje i pohlcuje jen v malých porcích – kvantech. Částici nesoucí kvantum energie se říká foton. Energie elektronu v atomu je kvantovaná – může nabývat jen určitých hodnot. Elektrony v obalu jsou uspořádány ve vrstvách. V každé vrstvě může být jen omezený počet elektronů. Přechodem elektronu do stavu s jinou energií provází pohlcení nebo vyzáření fotonu.

7 Bohrův model atomu Použité zdroje:
RAUNER, Karel, Václav HAVEL a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 9: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vydání. Plzeň: Fraus, ISBN


Stáhnout ppt "Základní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace"

Podobné prezentace


Reklamy Google