Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příměsové polovodiče. Polovodič typu N Si P Do krystalu prvku IV. skupiny je přidána příměs prvku z V. skupiny (např. fosfor P),jeho pátý valenční elektron.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příměsové polovodiče. Polovodič typu N Si P Do krystalu prvku IV. skupiny je přidána příměs prvku z V. skupiny (např. fosfor P),jeho pátý valenční elektron."— Transkript prezentace:

1 Příměsové polovodiče

2 Polovodič typu N Si P Do krystalu prvku IV. skupiny je přidána příměs prvku z V. skupiny (např. fosfor P),jeho pátý valenční elektron je slabě vázaný v mřížce, je volný(může vést elektrický proud). Vodivost je způsobena elektrony→ vodivost typu N (záporné– negativní)

3 Si B Polovodič typu P Do krystalu prvku IV. skupiny je přidána příměs prvku z III. skupiny (např. bor B),jedna vazba je volná – kladná díra, do díry se mohou dostat volné elektrony, na jejich místě vznikne díra…(polovodič může vést elektrický proud). Vodivost je způsobena dírami → vodivost typu P (kladné– pozitivní)

4 Polovodičová dioda je součástka vyrobená spojením vrstvy polovodiče P s vrstvou polovodiče N P N - - - - - - volný elektron díra PN atom prvku IV.s nebo příměsi - +- Na tzv. PN přechodu se vytvoří pro elektrony neprůchodná vrstva→ hradlová (odpudivá elektrická síla brání dalšímu pohybu elektronů)

5 Zapojení diody a) v propustném směru (proud prochází) A 0 +- -+ P N póly hradlové vrstvy

6 b) v závěrném směru (proud neprochází) A 0 +- -+ P N póly hradlové vrstvy

7 Užití diody jako usměrňovače střídavého proudu ~ ~ I t I t t

8 Další typy diod svítící- tzv. LED fotodioda – dopadá-li na ni světlo, stane se zdrojem napětí

9 Z více vrstev polovodičů P a N jsou další elektrotechnické součástky: tranzistor(3 vrstvy) tyristor (4 vrstvy) Užívají se k regulaci proudu a napětí.

10 Hezký den !!!!!!!


Stáhnout ppt "Příměsové polovodiče. Polovodič typu N Si P Do krystalu prvku IV. skupiny je přidána příměs prvku z V. skupiny (např. fosfor P),jeho pátý valenční elektron."

Podobné prezentace


Reklamy Google