Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

* Za nízkých teplot (0 Kelvinů) má polovodič – například křemík – všechny valenční elektrony vázány ve vazbách. Si.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "* Za nízkých teplot (0 Kelvinů) má polovodič – například křemík – všechny valenční elektrony vázány ve vazbách. Si."— Transkript prezentace:

1

2 * Za nízkých teplot (0 Kelvinů) má polovodič – například křemík – všechny valenční elektrony vázány ve vazbách. Si

3 * Při dodání energie se některé elektrony uvolní z vazeb a stanou se volnými (vodivostními) elektrony, vzniknou po nich díry, a látka tak může vést el. proud. Si * Tento druh vodivosti nazýváme „vlastní vodivost“. * Tato vodivost nemá praktického využití, protože takto vzniklých vodivostních částic je velmi málo.

4 * Abychom dostali do polovodiče více vodivostních částic, musíme použít tzv. příměsový prvek, např. fosfor. * Fosfor má 5 valenčních elektronů, čtyři se zúčastní vazeb s okolními atomy křemíku, a protože pátý nenajde k sobě atom, se kterým by vytvořil vazbu, i při nízkých teplotách se lehce uvolní a stane se z něj vodivostní elektron. Si P

5 * Abychom dostali do polovodiče více vodivostních částic, musíme použít tzv. příměsový prvek, např. fosfor. Si P * Fosfor má 5 valenčních elektronů, čtyři se zúčastní vazeb s okolními atomy křemíku, a protože pátý nenajde k sobě atom, se kterým by vytvořil vazbu, i při nízkých teplotách se lehce uvolní a stane se z něj vodivostní elektron.

6 * Kolem atomu fosforu se vytvoří kladná oblast, protože náboj jádra převáží náboj obalu atomu Si P

7 * Kolem atomu fosforu se vytvoří kladná oblast, protože náboj jádra převáží náboj obalu atomu Si P * Tato vodivost se nazývá příměsová vodivost typu N (N-negativ – záporný náboj elektronů)

8 * Abychom dostali do polovodiče více vodivostních částic, můžeme použít i jiný příměsový prvek, např. indium. * Indium má 3 valenční elektrony, k naplnění čtvrté kovalentní vazby nedojde a vytvoří se vodivostní díra. Si In Si

9 * Když do této díry „spadne“ blízký volný elektron (např. vzniklý generací páru), kolem atomu India se vytvoří záporná oblast, protože náboj obalu převáží náboj jádra atomu. Si In Si * Tato vodivost se nazývá příměsová vodivost typu P (P-positiv – kladný náboj děr)

10 * Atomy příměsových prvků nazýváme: * Donory – pět valenčních elektronů (P, As) * Akceptory – tři valenční elektrony (In, B) * Vodivost s příměsí donorů je typu N * Vodivost s příměsí akceptorů je typu P * Kolem donorů se vytváří kladná oblast prostorového náboje * Kolem akceptorů se vytváří záporná oblast prostorového náboje * Využití příměsové vodivosti: * fotorezistory * termistory * součástky s PN přechodem

11 * Autor: Petr Machálek * Vzdělávací oblast:Člověk a příroda * Vzdělávací obor: Fyzika * Ročník: 9. * Období použití: 1. pololetí šk. roku * Vytvořeno: 26. 11. 2012 * Způsob použití: * DUM lze použít s projektorem při výkladu nového učiva. * Dále je DUM žáky využíván při domácí přípravě. * Zdroje informací: vlastní


Stáhnout ppt "* Za nízkých teplot (0 Kelvinů) má polovodič – například křemík – všechny valenční elektrony vázány ve vazbách. Si."

Podobné prezentace


Reklamy Google