Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace"— Transkript prezentace:

1 Základní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace
Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Fyzika 8 Tematický okruh Elektrický proud Téma Výkon elektrického proudu Název VY_32_INOVACE_16_25_vykon_elektrickeho_proudu Určení 8. ročník Autor Mgr. Tomáš Bobál Vytvořeno Květen 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák se seznámí s výkonem elektrického proudu a jeho výpočtem.

2 Výkon elektrického proudu
Prozkoumáme, na čem závisí svit žárovky. Na žárovce přečteme např. tyto údaje: 6V 0,5A Znamenají, že při napětí 6 V prochází žárovkou proud 0,5 A. Žárovku připojíme do elektrického obvodu, ve kterém budeme napětí postupně snižovat. Je zřejmé, že svit žárovky bude klesat. Elektrický proud bude mít menší výkon. Výkon elektrického proudu závisí na elektrickém napětí U.

3 Výkon elektrického proudu
Nyní žárovku vyměníme za 6V 0,75A Při stejném napětí žárovkou prochází větší proud. Takže žárovka bude mít menší odpor. Jak bude svítit? Při větším proudu bude svítit více než žárovka předchozí. Výkon elektrického proudu závisí na elektrickém proudu I.

4 Výkon elektrického proudu
Výkon elektrického proudu vypočítáme jako součin napětí na spotřebiči a proudu, který spotřebičem protéká. Výkon elektrického proudu Watt (W) Elektrické napětí Volt (V) Elektrický proud Ampér (A) U spotřebičů používáme pro dodávaný výkon elektrického proudu označení příkon.

5 Výkon elektrického proudu
Příklad 1: Vypočítejte příkon žárovek z předešlého pokusu. Zápis: U = 6 V I = 0,5 A P = ? W Zápis: U = 6 V I = 0,75 A P = ? W Výpočet: P = U.I P = 6 V . 0,5 A = 3 W Výpočet: P = U.I P = 6 V . 0,75 A = 4,5 W Opověď: Příkon první žárovky je 3 W, druhé 4,5 W.

6 Výkon elektrického proudu
Příklad 2: Žehlička je připojena k napětí 230 V a protéká jí elektrický proud 2,8 A. Vypočítej příkon žehličky. Zápis: U = 230 V I = 3,5 A P = ? W Výpočet: P = U.I P = 230 V . 3,5 A = 805 W Opověď: Příkon žehličky je 805 W.

7 Výkon elektrického proudu
Příklad 3: Jaký proud bude protékat vláknem žárovky. Potřebné údaje vyčti z obrázku. Záleží k jakému napětí žárovku připojíme, běžná hodnota je kolem 230 V. Zápis: U = 240 V P = 100 W I = ? A Výpočet: Opověď: Vláknem žárovky poteče el. proud o velikosti 0,42 A.

8 Výkon elektrického proudu
Příkony různých spotřebičů světelný spotřebič příkon LED dioda 10 mW = 0,01 W žárovka do kapesní svítilny 1 W zářivka 10 W žárovka do lustru 100 W tepelný spotřebič příkon žehlička, infrazářič, rychlovarná k. 1000 W = 1 kW elektrický bojler 5000 W = 5 kW elektrický kotel W = 10 kW další spotřebiče příkon televizor 100 W počítač 200 W vysavač 1000 W = 1 kW

9 Výkon elektrického proudu
Na každém spotřebiči je štítek, ze kterého příkon vyčteme: Příkon topinkovače Příkon rychlovarné konvice Příkon žárovky Příkon vysavače

10 Výkon elektrického proudu
Použité zdroje: RAUNER, Karel, Josef PETŘÍK, Jitka PROŠKOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 8: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, ISBN MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online] [cit ]. Dostupné z: OMEGATRON. Faders.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: IAINF. Potentiometer.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Základní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace"

Podobné prezentace


Reklamy Google