Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 6 Tematický okruhVeličiny a jejich.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 6 Tematický okruhVeličiny a jejich."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 6 Tematický okruhVeličiny a jejich měření TémaRoztažnost těles a látek Název VY_32_INOVACE_14_21_roztaznost Určení6. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoProsinec 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák se na praktických příkladech a experimentech seznámí s délkovou a objemovou roztažností.

2 Roztažnost těles a látek Co způsobilo poškození kolejnic? Co způsobilo poškození kolejnic?

3 Roztažnost těles a látek Proč se při stavění mostů vytvářejí mezery? Proč se při stavění mostů vytvářejí mezery?

4 Roztažnost těles a látek Proč bývají dráty elektrického vedení prověšené? Ve kterém ročním období je to více? Proč bývají dráty elektrického vedení prověšené? Ve kterém ročním období je to více?

5 Roztažnost těles a látek Všechny tyto jevy souvisí s délkovou roztažností. Všechny tyto jevy souvisí s délkovou roztažností.  Při zahřátí se prodlužuje délka tyčí a drátů.  Ochlazením se jejich délka zmenšuje.  Tento jev nazýváme délkovou roztažností.  Při zahřátí se prodlužuje délka tyčí a drátů.  Ochlazením se jejich délka zmenšuje.  Tento jev nazýváme délkovou roztažností. Z délkovou roztažností musíme počítat zejména ve stavebnictví. Jinak by hrozilo poškození konstrukcí. Z délkovou roztažností musíme počítat zejména ve stavebnictví. Jinak by hrozilo poškození konstrukcí.

6 Roztažnost těles a látek Podívejme se, jak se vlivem zahřátí mění objem pevných těles. Podívejme se, jak se vlivem zahřátí mění objem pevných těles.  Provedeme pokus s kuličkou a prstencem.  Kulička zavěšená na řetízku projde těsně prstencem.  Co se stane, když pokus zopakujeme se zahřátou kuličkou?

7 Roztažnost těles a látek Mění se při zahřátí nebo ochlazení také objem kapalin a plynů? Mění se při zahřátí nebo ochlazení také objem kapalin a plynů?  Zahřívejme kapalinu v nádobě s tenkou trubičkou.  Proč kapalina stoupá?  Kde se tohoto jevu využívá?  Máte doma expanzní nádobu? K čemu slouží?  Proč se nemá nechávat jízdní kolo na slunci?  Proč se nesmí tlakové nádoby vystavovat vysokým teplotám?  Objem pevných těles, kapalin a plynů se při zahřívání zvětšuje a při ochlazení zmenšuje.  Tento jev se nazývá objemová roztažnost.  Objem pevných těles, kapalin a plynů se při zahřívání zvětšuje a při ochlazení zmenšuje.  Tento jev se nazývá objemová roztažnost.

8 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel. Fyzika 6: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 2004, 120 s. ISBN 80-723-8210-1. 2.MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-09-01]. Dostupné z: http://office.microsoft.comhttp://office.microsoft.com 3.Rail_buckle.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2006 [cit. 2012- 12-21]. Dostupné z: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rail_buckle.jpg 4.ROULEX_45. Pose_joint_de_chaussee_(14).JPG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2010 [cit. 2012-12-21]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pose_joint_de_chaussee_(14).JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pose_joint_de_chaussee_(14).JPG 5.CSCHIRP. Fernw%C3%A4rme_u_bogen.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2009 [cit. 2012-12-21]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fernw%C3%A4rme_u_bogen.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fernw%C3%A4rme_u_bogen.jpg 6.Gravesande%27s_ring_and_ball.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2013 [cit. 2012-12-21]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gravesande%27s_ring_and_ball.png Roztažnost těles a látek


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 6 Tematický okruhVeličiny a jejich."

Podobné prezentace


Reklamy Google