Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhAstronomie TémaVznik,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhAstronomie TémaVznik,"— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhAstronomie TémaVznik, vývoj a zánik hvězd Název VY_32_INOVACE_9_27_vznik_vyvoj_zanik_hvezd Určení9. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoDuben 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. V prezentaci se žák seznámí se vznikem, vývojem a zánikem hvězd.

2 Vznik, vývoj a zánik hvězd Hvězdy vznikají z prachoplynných mračen. Zahuštěním části mračna vnější silou vznikne globule, z té se gravitačním smrštěním vyvine hvězda. Oblast tvorby nových hvězd ve Velkém Magellanově oblaku.

3 Vznik, vývoj a zánik hvězd Zdrojem energie hvězd jsou termonukleární reakce v jejich nitrech. Při smršťování globule roste teplota v jejím nitru. Když teplota dosáhne miliónu stupňů, začne zde probíhat termonukleární reakce. Z globule tak vzniká zářící hvězda. Při smršťování globule roste teplota v jejím nitru. Když teplota dosáhne miliónu stupňů, začne zde probíhat termonukleární reakce. Z globule tak vzniká zářící hvězda.

4 Vznik, vývoj a zánik hvězd Nejdéle svítí hvězda při přeměně vodíku na hélium. Při dalších reakcích se hvězda výrazně zvětší. V této fázi vývoje říkáme hvězdě obr. Nejdéle svítí hvězda při přeměně vodíku na hélium. Při dalších reakcích se hvězda výrazně zvětší. V této fázi vývoje říkáme hvězdě obr. Doba života hvězdy závisí na hmotnosti. Hmotnější hvězdy žijí kratší dobu. Doba života hvězdy závisí na hmotnosti. Hmotnější hvězdy žijí kratší dobu. Větší hmotnost Větší teplota Více vyzařuje

5 Vznik, vývoj a zánik hvězd Zánik hvězd není pro všechny hvězdy stejný. Rozhodující je hmotnost hvězdy. Hvězdy s hmotností menší nebo přibližně stejnou jako Slunce končí jako bílí trpaslíci, malé velmi zářivé hvězdy. Hvězdy s hmotností několikrát větší než Sluce končí jako neutronové hvězdy. Nejhmotnější hvězdy končí jako černé díry.

6 Vznik a vývoj hvězd Vývojový cyklus nám nejbližší hvězdy – Slunce.

7 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Václav HAVEL a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 9: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vydání. Plzeň: Fraus, 2007. ISBN 978-80-7238-617-8. 2.NASA/ESA AND THE HUBBLE HERITAGE TEAM (AURA/STSCI)/HEIC. Heic0411a.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2009-06-20 [cit. 2012-04-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Heic0411a.jpg 3.BORB. FusionintheSun.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2012-02-25 [cit. 2012-02-28]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:FusionintheSun.svg 4.OLIVERBEATSON a Jan. KAMENICEK. Solar_Life_Cycle_cs.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2010-04-23 [cit. 2012-04-12]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Solar_Life_Cycle_cs.svg 5.ESO/S. STEINHÖFEL. The_life_of_Sun-like_stars.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2009-12-07 [cit. 2012-04-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:The_life_of_Sun-like_stars.jpg 6.NASA AND THE HUBBLE HERITAGE TEAM (STSCI/AURA). Bok_globules_in_IC2944.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2009-06-19 [cit. 2012-04-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bok_globules_in_IC2944.jpg 7.Neutronova-hvezda-vyrez-cs.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2008-06- 25 [cit. 2012-04-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Neutronova-hvezda-vyrez-cs.jpg Vznik, vývoj a zánik hvězd


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhAstronomie TémaVznik,"

Podobné prezentace


Reklamy Google