Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Akreditační systém v ČR – kvalita produktů IT Ing. Simon Palupčík Český institut pro akreditaci o.p.s.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Akreditační systém v ČR – kvalita produktů IT Ing. Simon Palupčík Český institut pro akreditaci o.p.s."— Transkript prezentace:

1 Akreditační systém v ČR – kvalita produktů IT Ing. Simon Palupčík Český institut pro akreditaci o.p.s.

2 Český institut pro akreditaci, o.p.s2 10.5.2006 Přístup v rámci Evropské unie  Rozhodnutí Rady ze dne 22.12.1986 o normalizaci v oblasti informačních technologií a telekomunikaci (87/95 EEC). Článek 2  Ověřovaní shody výrobků a služeb s normami a funkčními specifikacemi na základě stanovených zkušebních požadavků  Osvědčování shody s normami a funkčními specifikacemi v souladu s řádně harmonizovanými postupy  Podpora uplatňování norem a funkčních specifikací týkajících se informačních technologií a telekomunikací v rámci zakázek veřejného sektoru a v rámci technických předpisů.

3 Český institut pro akreditaci, o.p.s3 10.5.2006 Ověřování shody  Provádějí: Certifikační orgány certifikující výrobky.  Certifikace výrobku je: postup třetí strany, který osvědčuje shodu vlastností výrobků s technickou specifikací.  Certifikát dokládá: splnění požadavků, které jsou požadované danou technickou specifikací. Poznámka: Slovo "výrobek" se používá v nejširším smyslu a zahrnuje procesy a služby.

4 Český institut pro akreditaci, o.p.s4 10.5.2006 Akreditace certifikačních orgánů certifikujících výrobky (COV) Zahrnuje:  posouzení odborné způsobilosti provádět specifické úlohy v oblasti posuzování shody s kriterii mezinárodní normy EN 45011 (ISO/IEC GUIDE 65). Rozsah certifikace:  je vymezen v příloze Osvědčení o akreditaci.

5 Český institut pro akreditaci, o.p.s5 10.5.2006 Posouzení dle ČSN EN 45011  zahrnuje například: Organizace (kap. 4.)  Důvěryhodná, nestranná, pravomoci, odpovědnosti apod. Systému jakosti (kap. 4.5)  Politika, cíle, příručka jakosti apod. Dokumentů (kap. 4.8) Záznamu (kap. 4.9) Důvěrnosti (kap. 4.10) Pracovníků certifikačního orgánu (kap. 5)  Odborná způsobilost, kvalifikace, výcvik, vzdělávání Proces certifikace (kap. 8 – 12) Dozorů (kap. 13)

6 Český institut pro akreditaci, o.p.s6 10.5.2006 Český institut pro akreditaci, o.p.s.  akreditoval subjekty, které jsou odborně způsobile provádět certifikaci dle: ČSN ISO/IEC 12119 ČSN ISO/IEC 15288 ČSN ISO/IEC 12207

7 Český institut pro akreditaci, o.p.s7 10.5.2006 ČSN ISO/IEC 12119  Název: Informační technologie – Softwarové balíky – Požadavky na jakost a zkoušení  Předmět normy: Požadavky na softwarové balíky (požadavky na jakost) Směrnice, jak zkoušet softwarové balíky vůči těmto požadavkům Poznámka: Softwarový balík je např. textové procesory, tabulkové procesory, databázové programy, grafické balíky, programy pro technické nebo vědecké funkce a obslužné programy.

8 Český institut pro akreditaci, o.p.s8 10.5.2006 ČSN ISO/IEC 15288  Název: Systémové inženýrství – Procesy životního cyklu systému  Předmět normy: vytváří obecný rámec pro popis životního cyklu systémů vytvořených lidmi. obsahuje procesy, které podporují definici, řízení a zlepšování procesů životního cyklu.  Procesy v této mezinárodní normě mohou být použity jako základ pro zřízení podnikového prostředí, například metod, technik, nástrojů a vycvičeného personálu.

9 Český institut pro akreditaci, o.p.s9 10.5.2006 ČSN ISO/IEC 12207  Název: Informační technologie – Procesy v životním cyklu softwaru  Předmět normy: obsahuje procesy, které podporují definici, řízení a zlepšování procesů životního cyklu softwaru.

10 Český institut pro akreditaci, o.p.s10 10.5.2006 Co je to kvalita? „Dělat správné věci správným způsobem„ Děkuji za pozornost palupciks@cai.cz


Stáhnout ppt "Akreditační systém v ČR – kvalita produktů IT Ing. Simon Palupčík Český institut pro akreditaci o.p.s."

Podobné prezentace


Reklamy Google