Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Vzdělávací oblast: Základní poznatky z matematiky Číslo materiálu: EU090104 Název: Číselné obory-racionální čísla Autor:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Vzdělávací oblast: Základní poznatky z matematiky Číslo materiálu: EU090104 Název: Číselné obory-racionální čísla Autor:"— Transkript prezentace:

1 Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Vzdělávací oblast: Základní poznatky z matematiky Číslo materiálu: EU090104 Název: Číselné obory-racionální čísla Autor: Mgr. Ludmila Lorencová Datum ověření: 17. 12. 2012 Třída: 5. V Doporučený čas:20 minut Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Gymnázium Broumov“ v OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, reg. č. CZ.1.07/1.5.00/34.0219. Stručná anotace Prezentace je určena k osvojení a procvičení racionálních čísel.

2 Číselné obory Racionální čísla

3 Číselné obory N Z Q R N množina všech přirozených čísel Z množina všech celých čísel Q množina všech racionálních čísel R množina všech reálných čísel

4 Základní věty pro počítání s čísly: věty o uzavřenosti (U) věty o asociativnosti (A) věty o komutativnosti(K) věta o neutrálnosti (N) věta o distributivnosti(D)

5 Racionální čísla určení podílu čísel, poměru … značíme Q vyjadřují čísla, která lze zapsat ve tvaru zlomku kde p je celé číslo a q číslo přirozené základní operace s racionálními čísly: sčítání, odčítání, násobení, dělení určení podílu čísel, poměru … značíme Q vyjadřují čísla, která lze zapsat ve tvaru zlomku kde p je celé číslo a q číslo přirozené základní operace s racionálními čísly: sčítání, odčítání, násobení, dělení

6 Pro každá tři racionální čísla a,b,c platí: Součet a +b je racionální číslo Součin a · b je racionální číslo Podíl a: b je racionální číslo Rozdíl a – b je racionální číslo a + ( b + c ) = ( a + b ) + ca · ( b · c ) = ( a · b ) · c a + b = b + aa · b = b · a 0 + a = a1 · a = a a ( b + c ) = ab + ac (K) (A ) (N) (D) (U )

7 Racionální čísla v základním tvaru lze porovnávat: Racionální čísla v základním tvaru lze porovnávat:

8 Pro libovolná dvě racionální čísla platí

9 Racionální čísla můžeme zapisovat ve tvaru: zlomku, desetinného čísla, nekonečného periodického rozvoje s vyznačenou periodou. zlomku, desetinného čísla, nekonečného periodického rozvoje s vyznačenou periodou.

10 Procvičování: 1. Zapiš desetinným číslem: = 0, 125 = 0,028 2. Zapiš ve tvaru zlomku v základním stavu: 0,625 =0,0064 = 3. Zapiš ve tvaru desetinného rozvoje: = 0,3030…. = 0,681818…

11 Vypočítej:

12 Zdroje: Polák J.: Přehled středoškolské matematiky. SPN Praha 1991 Petáková J.: Matematika – příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Prometheus Praha 2009 Bušek I.,Calda E.: Matematika pro gymnázia: základní poznatky z matematiky. Prometheus Praha 2009. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana https://khanovaskola.cz/


Stáhnout ppt "Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Vzdělávací oblast: Základní poznatky z matematiky Číslo materiálu: EU090104 Název: Číselné obory-racionální čísla Autor:"

Podobné prezentace


Reklamy Google