Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Vzdělávací oblast: Základní poznatky z matematiky Číslo materiálu: EU090120 Název: Složené výroky-konjunkce a disjunkce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Vzdělávací oblast: Základní poznatky z matematiky Číslo materiálu: EU090120 Název: Složené výroky-konjunkce a disjunkce."— Transkript prezentace:

1 Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Vzdělávací oblast: Základní poznatky z matematiky Číslo materiálu: EU090120 Název: Složené výroky-konjunkce a disjunkce Autor: Mgr. Ludmila Lorencová Datum ověření: 16. 10. 2012 Třída: 5. V Doporučený čas:25 minut Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Gymnázium Broumov“ v OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, reg. č. CZ.1.07/1.5.00/34.0219. Stručná anotace Prezentace je určena k osvojení a procvičení konjunkce a disjunkce.

2 Složené výroky Konjunkce a disjunkce

3 Složené výroky souvětí, výroky složené z více jednoduchých výroků Logické spojky spojují 2 výroky (=> složené výroky). Definujeme je pomocí pravdivostní tabulky, do které vypisujeme všechny možné kombinace pravdivostních hodnot. Existují čtyři základní logické spojky: Konjunkce, disjunkce, implikace, ekvivalence souvětí, výroky složené z více jednoduchých výroků Logické spojky spojují 2 výroky (=> složené výroky). Definujeme je pomocí pravdivostní tabulky, do které vypisujeme všechny možné kombinace pravdivostních hodnot. Existují čtyři základní logické spojky: Konjunkce, disjunkce, implikace, ekvivalence

4 Konjunkce ∧ Konjunkce ∧ latinsky - et „obdoba spojky a“ (slučovací význam) A ∧ B čteme jako: Výrok A a zároveň výrok B (současně platí A i B.) latinsky - et „obdoba spojky a“ (slučovací význam) A ∧ B čteme jako: Výrok A a zároveň výrok B (současně platí A i B.) Výroky: A: Dnes je pondělí. B: Venku sněží. Složený výrok: A ∧ BDnes je pondělí a venku sněží.

5 pravdivostní tabulka: AB A ∧ B 111 100 010 000

6 Rozhodni o pravdivosti výroku: Nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka a Praha je hlavní město ČR složený výrok typu A ∧ B A: Nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka A.. 1 B: Praha je hlavní město ČR B.. 1 A ∧ B.. 1 pokud platí A a zároveň B

7 Rozhodni o pravdivosti výroku: 1. Otava je přítok Vltavy a Vltava je přítok Labe. ano (1 ∧ 1) 2.Delfín je savec a chlorofyl je modré barvivo. ne (1 ∧ 0) 3.Napoleon byl generál a francouzský císař. ano (1 ∧ 1) 4.Sofokles, Aischylos a Jaromír Jágr byli slavní řečtí starověcí dramatici. ne (1 ∧ 1 ∧ 0)

8 Disjunkce ∨ Disjunkce ∨ latinsky - vel „nebo“ – v logice platí alespoň jeden z výroků A ∨ B čteme jako: Výrok A nebo výrok B latinsky - vel „nebo“ – v logice platí alespoň jeden z výroků A ∨ B čteme jako: Výrok A nebo výrok B Výroky: A. Dnes pršelo v Praze. B. Dnes pršelo v Brně. Složený výrok: A ∨ BDnes pršelo v Praze nebo v Brně. V Praze nebo Brně dnes pršelo.

9 pravdivostní tabulka: AB A ∨ B 111 101 011 000

10 Rozhodni o pravdivosti výroku: Nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka nebo Brno je hlavní město ČR složený výrok typu A ∨ B A: Nejvyšší horou Krkonoš je SněžkaA.. 1 B: Brno je hlavní město ČR B.. 0 A ∨ B.. 1 pokud platí A nebo B

11 Rozhodni o pravdivosti výroku: 1. Otava je přítok Vltavy nebo Vltava je přítok Labe. ano (1 ∨ 1) 2. Chlorofyl je modré barvivo nebo delfín je savec. ano (0 ∨ 1) 3. Číslo 5 je sudé nebo liché. ano (1 ∨ 0) 4. Delfín je ryba nebo čolek je plaz. ne (0 ∨ 0)

12 Zdroje: Polák J.: Přehled středoškolské matematiky. SPN Praha 1991 Petáková J.: Matematika – příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Prometheus Praha 2009 Bušek I.,Calda E.: Matematika pro gymnázia: základní poznatky z matematiky. Prometheus Praha 2009. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana https://khanovaskola.cz/


Stáhnout ppt "Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Vzdělávací oblast: Základní poznatky z matematiky Číslo materiálu: EU090120 Název: Složené výroky-konjunkce a disjunkce."

Podobné prezentace


Reklamy Google