Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

IMPLIKACE Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "IMPLIKACE Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."— Transkript prezentace:

1 IMPLIKACE Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR

2 IMPLIKACE Implikace výroků je spojení výroků, první výrok je předpoklad, druhý tvrzení. Výsledkem je opět výrok. Značen í : Výroky: A, B Implikace: A  B

3 Implikace - příklady A: Prší.B: Nesvítí slunce. A  B: Jestliže prší, pak nesvítí slunce. C: Číslo 8 je sudé. D: Číslo 8 je dělitelné dvěma. C  D: Je-li číslo 8 sudé, je dělitelné dvěma. V 1 : Přijde Petr.V 2 : Přijde Zdeněk. V 1  V 2 : Když přijde Petr, přijde i Zdeněk.

4 Tabulka pravdivostních hodnot Implikace je pravdivý výrok, právě když nenastává případ, že A je výrok pravdivý a zároveň B je výrok nepravdivý. AB A  B 001 011 100 111

5 Negace implikace !! Negací implikace je konjunkce předpokladu a negovaného tvrzení. Příklad: V: Jestliže nemluvím, pak pracuji. V´: Nemluvím a nepracuji. (A  B)´ = A  B´

6 Cvičení: Utvořte negaci daných implikací: V 1 : Není-li v pokoji dost světla, nerýsuji. V 2 : Jestliže bude pršet, půjdu do kina. V 3 : Je-li vozovka osvětlena souvisle a dostatečně, pak nejede řidič s rozsvícenými dálkovými světly. V 4 : Je-li dané číslo sudé, pak je dělitelné dvěma. V 5 : p      p V 6 : Má-li  všechny vnitřní úhly shodné, je rovnostranný.

7 Obměna a obrácení implikace  implikace: A  B  obrácená implikace: B  A  obměna implikace: B´  A´ Pozn.: Pořadí výroků NELZE u implikace měnit. Příklad: Implikace : Jestliže nemluvím, pak pracuji. Obrácená implikace: Jestliže pracuji, pak nemluvím. Obměna implikace: Jestliže nepracuji, pak mluvím.

8 Implikace a obrácená implikace AB A  BB´  A´ 0011 0111 1000 1111 Poznámka: Implikace a její obměna jsou shodné výroky

9 Cvičení: Utvořte negaci, obměnu a obrácenou implikaci (označte také pravdivostní hodnotu): V 1 : Je-li ke koupi čerstvé ovoce, pak nekupuji kompoty. V 2 : Má-li  dvě strany shodné, je rovnoramenný. V 3 : Je-li číslo dělitelné 6, pak je dělitelné také 3. V 4 : Když mám hlad, jsem nevrlý. V 5 : Nejsou-li přímky v rovině , jsou různoběžné. V 6 : Je-li  x  - x = 0, je x < 0.


Stáhnout ppt "IMPLIKACE Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."

Podobné prezentace


Reklamy Google