Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KOMBINACE S OPAKOVÁNÍM Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR POZNÁMKY ve formátu PDF.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KOMBINACE S OPAKOVÁNÍM Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR POZNÁMKY ve formátu PDF."— Transkript prezentace:

1 KOMBINACE S OPAKOVÁNÍM Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR POZNÁMKY ve formátu PDF

2 K-členná kombinace s opakováním z n prvků je neuspořádaná k-tice, sestavená z těchto n prvků tak, že každý prvek se v ní vyskytuje nejvýše k-krát. DEFINICE Poznámka: Nezáleží na pořadí jednotlivých členů a tyto se mohou opakovat.

3 KOMBINACE S OPAKOVÁNÍM Značení: C k ´(n), C´(k,n) Výpočet:

4 15 pohledů lze vybrat 7 726 160 způsoby, 7 pohledů 31 824 způsoby. Příklad 1: V prodejně mají výběr 12 různých pohledů v dostatečném množství. Určete, kolika způsoby si lze vybrat Řešení: b) 7 pohledů a) 15 pohledů Můžeme vybrat více stejných pohledů. = 7 726 160 = 31 824 Řešení:

5 Příklad 2: V sáčku jsou červené, modré a zelené kuličky. Určete, kolika způsoby lze vybrat 5 kuliček, je-li v sáčku Řešení: b) 5 červených, 4 modré a 4 zelené kuličky a) aspoň 5 kuliček od každé barvy = 21 Řešení: Nelze vybrat 5 modrých ani 5 zelených kuliček. = 19 = 21-2

6 Příklad 3: Určete počet všech ∆, z nichž žádné dva nejsou shodné a jejichž strana má velikost 4, 5, 6, 7, 8 nebo 9 cm. Řešení: Lze ze všech stran sestrojit trojúhelník? = 53 = 56 - 3 Trojúhelník je jednoznačně určen 3 stranami  trojúhelníková nerovnost Podmínku nesplňuje: 4, 4, 8 4, 4, 9 4, 5, 9 3 kombinace Počet hledaných ∆ je 53.

7 Příklad 4: Určete počet kvádrů, jejichž velikosti hran jsou přirozená čísla nejvýše rovná deseti. Řešení: Kvádr je určen hranami a, b, c Kolik je v tomto počtu krychlí? Z těchto hran lze sestavit 220 kvádrů. = 220 Krychle má všechny hrany shodné - a = 10 V počtu 220 kvádrů je celkem 10 krychlí.

8 1. V sadě 32 karet je každá z následujících karet čtyřikrát: sedmička, osmička, devítka, desítka, spodek, svršek, král, eso; Karty téže hodnoty jsou přitom rozlišeny barvami: červená, zelená, žaludy, kule. Určete, kolika způsoby je možno vybrat 4 karty, jestliže se a) rozlišují pouze „barvy“ jednotlivých karet? b) rozlišují pouze hodnoty jednotlivých karet? 2. Kolik různých neuspořádaných trojic lze dostat při vrhu třemi kostkami? 3. Klenotník vybírá do prstenu 3 drahokamy. Kolika způsoby může výběr provést, má-li k dispozici 3 rubíny, 2 smaragdy a 5 safírů? Cvičení:


Stáhnout ppt "KOMBINACE S OPAKOVÁNÍM Mgr. Martina Fainová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR POZNÁMKY ve formátu PDF."

Podobné prezentace


Reklamy Google