Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PERMUTACE Mgr. Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PERMUTACE Mgr. Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."— Transkript prezentace:

1 PERMUTACE Mgr. Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR

2 DEFINICE Permutace n prvků je uspořádaná n-tice sestavená pouze z těchto prvků tak, že se v ní každý prvek vyskytuje právě jednou.

3 VÝPOČET PODLE VZORCE

4 SLOVNÍ ÚLOHY 1. Určete kolika způsoby lze v šestimístné lavici posadit 6 hochů ŘEŠENÍ 720 Odpověď: Hochy je možné posadit 720 způsoby.

5 2. Zvětší-li se počet prvků o dva, zvětší se počet permutací 72krát. Určete n. ŘEŠENÍ Řešíme kvadratickou rovnici n 1,2 = 7 -10 nevyhovuje

6 Příklady na procvičení 1. Určete počet všech pěticiferných čísel, v jejichž dekadickém zápisu je každá z číslic 0, 1, 3, 4, 7. 2. Určete počet všech devítimístných telefonních čísel, v jejichž zápisu je každá z deseti číslic kromě nuly 3. Určete počet prvků tak, aby bylo možno utvořit právě 40320 permutací 4. Z kolika prvků můžeme vytvořit 40320 permutací? 5. V klobouku je 5 lístků. Kolika způsoby je možné je vytáhnout, jestliže se tažený lístek do klobouku ihned nevrací? 6. Zmenší-li se počet prvků o dva, zmenší se počet permutací 56krát. Určete původní počet prvků. 7. Kolika způsoby lze postavit 20 žáků do řady při nástupu v tělocviku? 8. Kolika způsoby lze postavit na poličku 10 různých knih českých a 5 různých anglických tak, že nejprve budou knihy české a vedle nich knihy anglické? 9. Kolika způsoby lze rozmíchat 32 karet?


Stáhnout ppt "PERMUTACE Mgr. Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."

Podobné prezentace


Reklamy Google