Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VARIACE BEZ OPAKOVÁNÍ Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VARIACE BEZ OPAKOVÁNÍ Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."— Transkript prezentace:

1 VARIACE BEZ OPAKOVÁNÍ Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR

2 DEFINICE K-členná variace z n prvků je každá uspořádaná k-tice (tj. k-tice v níž záleží na pořadí prvků) vytvořená pouze z těchto n prvků tak, že každý prvek se v ní vyskytuje nejvýše jednou.

3 VÝPOČET PODLE VZORCE

4 Utvoř všechny dvojčlenné variace z čísel 1, 2, 3, 4 Variace jsou uspořádané dvojice Různé variace

5 SLOVNÍ ÚLOHY 1. Kolik trikolór lze sestavit z těchto barev: červená, bílá, zelená a modrá? V každé trikolóře se může jedna barva vyskytnout jen jednou ŘEŠENÍ Jde o skupiny tvořené třemi ze čtyř prvků, přičemž záleží na pořadí. Jedná se o variace třetí třídy ze čtyř prvků. 24 Odpověď: Je možno sestavit 24 trikolór.

6 2. Ve škole se učí 10 různým předmětům a každému se učí nejvýše hodinu denně. Kolika způsoby je možno sestavit rozvrh hodin na jeden den, je-li v témže dni 5 různých předmětů? ŘEŠENÍ Vyjádříme : Odpověď: Rozvrh hodin na jeden den je možné sestavit 30 240 způsoby 30 240

7 3. Zvětšíme-li počet prvků o jeden, zvětší se počet variací druhé třídy bez opakování o 16. Určete původní počet prvků. ŘEŠENÍ Výsledek: n=8 Odpověď: Původní počet prvků je 8.

8 Příklady na procvičení 1. Utvořte všechny variace bez opakování ze čtyř prvků a, b, c, d. 2. Určete počet prvků, je-li počet variací čtvrté třídy bez opakování dvacetkrát větší než počet variací druhé třídy bez opakování? 3. Kolik různých přirozených čtyřciferných číssel je možné sestavit z číslic 1, 2, 3, 4, 5, jestliže se žádná z číslic neopakuje? 4. Kolik způsoby může výbor TJ určit ze svého středu pokladníka, předsedu, místopředsedu, je-li ve výboru 10 členů? 5. 8 spolužáků si slíbilo, že si pošlou vzájemně pohledy z prázdnin. Kolik pohlednic rozeslali?


Stáhnout ppt "VARIACE BEZ OPAKOVÁNÍ Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."

Podobné prezentace


Reklamy Google