Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ostatní technické materiály Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ostatní technické materiály Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav."— Transkript prezentace:

1 Ostatní technické materiály Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorIng. Jaroslav Dufka Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-In-Mat/1-SO-4/11 Název DUMOstatní technické materiály Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-52-H/01 Obor vzděláváníInstalatér Vyučovací předmětMateriály Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 15 – 16 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: přehled výrobků z nekovových materiálů, které instalatéři používají běžně při instalacích plynovodu, vodovodu, kanalizace a topení Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slova Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: přehled výrobků z nekovových materiálů, které instalatéři používají běžně při instalacích plynovodu, vodovodu, kanalizace a topení Datum5. 12. 2012

3 Ostatní technické materiály Náplň výuky - Přípravky pro čištění a údržbu vodoinstalace, kanalizace a vytápěcího zařízení - Přípravky pro správný provoz topných soustav - Přípravky pro chlazení a mazání strojů

4 Ostatní technické materiály Tyto materiály se používají např. pro zlepšení vzhledu výrobků, prodloužení jejich životnosti, zlepšení provozních podmínek, snížení provozních nákladů apod. Jsou to materiály pro čištění a údržbu, správný provoz zařízení, chlazení a mazání strojů atd. Bez těchto materiálů by byla nižší životnost výrobků či zařízení, docházelo by k jejich nadměrnému opotřebení.

5 Přípravky pro čištění a údržbu Vodoinstalace Používáním zařizovacích předmětů, vodovodních baterií atd. dochází k jejich znečištění. Zvláště v koupelnách je třeba nejen dodržovat hygienu, ale také dbát na vzhled všech vodoinstalačních zařízení, obkladaček, dlaždic atd. K čištění a údržbě se vyrábí řada chemických přípravků. Mnoho výrobců baterií nebo zařizovacích předmětů dodává ke svým výrobkům také čisticí prostředky. Jejich používáním se prodlouží životnost, ničí se bakterie na povrchu zařizovacích předmětů, zlepší se vzhled celé místnosti apod.

6 Přípravky pro čištění a údržbu Kanalizace Nesprávným používáním domovní kanalizace může dojít k jejímu ucpání. Kanalizační potrubí se ucpe nejsnáze usazeninami ze zbytků kávy. Usazenina z kávy se má vylévat zásadně do WC mísy. Čištění potrubí od usazenin se provádí pomocí chemických prostředků. Dnes je na výběr mnoho chemických přípravků určených speciálně k odstraňování usazenin z odpadního potrubí. Tyto chemické přípravky se prodávají v podobě prášku, granulí (šupin) nebo jako tekutina.

7 Výrobky z mědi a jejích slitin Obr. 1: Přípravky pro čištění kanalizace

8 Přípravky pro čištění a údržbu Vytápěcí zařízení Podobně jako pro čištění kanalizace i pro údržbu součástí vytápěcích zařízení se vyrábí velké množství prostředků. Patří k nim prostředky pro čištění výměníků tepla, spalinových cest kotlů, ochranu otopných soustav atd. Ke každému výrobku se dodává návod k použití. Používáním těchto prostředků se prodlouží životnost topného zařízení a sníží náklady na jeho provoz.

9 Přípravky pro správný provoz zařízení Ocelové trubky a další kovové části otopné soustavy mohou rezivět. Aby se tomu zabránilo nebo alespoň snížila možnost koroze, přidává se do topné vody antikorozní přípravek. Tyto přípravky se prodávají v balení 1, 2, 3 a 5 litrů. Baleny jsou v plastových lahvích nebo kanystrech. Množství přidávaného přípravku je uvedeno v návodu k použití, který je u každého výrobku přiložen dodaného s výrobkem. Ochranné chemické roztoky pro topné soustavy se nazývají inhibitory. Zamezují nejen korozi, ale také tvoření vápenatých usazenin a vzniku reakčního plynu ve vytápěcí soustavě.

10 Přípravky pro správný provoz zařízení Výrobky Inhibitor se dodávají nejčastěji v balení 1 litr. Tento obsah stačí na 200 litrů vody v otopné soustavě. Pro chladicí a topné systémy se vyrábějí nemrznoucí kapaliny, které se používají v případě, že by voda mohla zamrznout. V chatách a v objektech, v nichž se přes zimu nebydlí (a netopí), by se musela z otopných soustav vypouštět voda. V takových případech se může dávat do trubek nemrznoucí kapalina. V současné době se vyrábějí ekologicky nezávadné nemrznoucí kapaliny na bázi propylenglykolu.

11 Obr. 2: Nemrznoucí kapalina do otopných soustav

12 Přípravky pro betonování podlahového vytápění Do betonu v případě, že se beton lije na trubky podlahového vytápění se dává přísada, která se jmenuje plastifikátor. Plastové trubky musejí mít možnost určitého roztahování. To je možné v betonu, do kterého se přidává přísada s názvem plastifikátor. Jde o kapalinu dodávanou v plastových lahvích nebo kanystrech o hmotnosti 1, 2, 5 a 10 kg. Spotřeba je 1 kg plastifikátoru na 100 kg cementu. Výrobci uvádějí u svých výrobků přesné dávkování a postup při použití přípravku.

13 Přípravky pro chlazení a mazání strojů Čím je materiál drsnější, tím je tření větší. Třením se materiál na povrchu zahřívá a dochází k jeho opotřebení. Při řezání nebo obrábění materiálů dochází ke značnému zvýšení teploty nástroje i opracovávaného materiálu. Čím je řezná rychlost větší, tím se snižuje trvanlivost řezného nástroje. Teplota nástroje bez chlazení může dosáhnout podle velikosti řezné rychlosti 400 – 800 °C. Vznikající tříska se může při obrábění ohřát na teplotu 200 – 400 °C. Při obrábění dochází nejen k ohřátí materiálu a nástroje, ale také k zatupení nástroje.

14 Mazací oleje Vyrábějí se chemickou cestou z ropy. Používá se jich celá řada. Vlastnosti, kterými se jednotlivé druhy mazacích olejů od sebe liší, jsou vizkozita, mazací schopnost, teplota vzplanutí, hoření a zážehu, schopnost vylučovat vodu a vzduch a oxidační odolnost. Závitořezné oleje, které používají instalatéři, se dodávají ve sprejích, kartuších, kanystrech, lahvích nebo sudech. Vyrábějí se z minerálních olejů a jsou vodou smývatelné.

15 Mazací tuky a pevná mazadla Mazací tuky se vyrábějí z roztoků mýdel v minerálních olejích. Základní rozdělení mazacích tuků je podle složení na vápenaté, sodné, lithiové, vazelínu a syntetické vysokoteplotní. Některé tuky vytvářejí současně ochranu proti korozi. Vhodný tuk se volí podle potřeby mazání. Pevná mazadla se používají pro mazání míst, kde jsou vyšší teploty. Nejpoužívanější jsou sirník molybdenčitý (do teploty 400 o C) a grafit (do 800 o C). Pracovní nástroje, v instalatérské praxi např. závitořezy, mají při práci velmi namáhané břity nožů.

16 Protékající látkaMateriál těsnění studená vodapryž teplá vodaklingerit, silikon horká voda, pára klingerit potřený emulzí, silikon

17 Obr. 3: Různé profily pryžového těsnění

18 Obr. 4: Klingeritové těsnění

19

20 Obr. 6: Plastifikátor balení 1 litr Obr. 7: Plastifikátor balení 10 litrů

21 Obr. 9: Odrezovač Obr. 8: Inhikor do topení

22 Kontrolní otázky: 1.K čemu slouží ostatní technické materiály pro instalatéry? 2.Které materiály se používají pro údržbu a čištění ve vodoinstalacích? 3.Které materiály se používají pro údržbu a čištění u kanalizace? 4.Které materiály se používají pro údržbu a čištění ve vytápění? 5.Co je a k čemu se používá plastifikátor? 6.U jakých strojů se používá chlazení a mazání?

23 Seznam obrázků: Obr. 1: vlastní Obr. 2: propagační materiály firmy Hekra Obr. 3: vlastní Obr. 4: vlastní Obr. 5: propagační materiály firmy Lachema Obr. 6: httpwww.grandax.cz Obr. 7: httpwww.aaatopeni.czplastifikator-do-betonu-2 Obr. 8: vlastní Obr. 9: httpwww.loctite.com

24 Seznam použité literatury: [1] Propagační materiály firem Hekra, Lachema

25 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Ostatní technické materiály Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav."

Podobné prezentace


Reklamy Google