Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní výpočty mzdy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Lenka Klimánková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní výpočty mzdy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Lenka Klimánková."— Transkript prezentace:

1 Základní výpočty mzdy Střední odborná škola Otrokovice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Lenka Klimánková Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ /1 AutorIng. Lenka Klimánková Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR_Mn-Px/4-EK-3/10 Název DUMZákladní výpočty mzdy Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP63-41-M/ 01 Obor vzděláváníManagement hotelových a turistických služeb Vyučovací předmětPraxe Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 18 – 19 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem; náplň: mzda, výpočty základní mzdy Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaZákladní mzda Datum

3 Základní výpočty mzdy Náplň práce -Časová mzda -Úkolová mzda -Podílová mzda -Smíšená mzda

4 Časová mzda hodinová Pracovník je odměňován podle délky času stráveného v zaměstnání, je stanoven hodinový tarif. Příklad: Pracovník má hodinový tarif 115 Kč, v měsíci odpracoval 21 dnů, má 8 hodinovou pracovní dobu.

5 Řešení: 115 x 8 x 21 = Základní mzda časová je Kč.

6 Časová mzda měsíční Pracovník je odměňován podle délky času stráveného v zaměstnání, má stanovenu mzdu za měsíc. Příklad: Pracovník má měsíční časovou mzdu Kč, z 22 pracovních dnů pracoval 18 dnů.

7 Řešení: : 22 x 18 = Pracovníkova měsíční časová mzda je Kč

8 Úkolová mzda Pracovník je odměňován podle množství vykonané práce. Má stanoven hodinový tarif a výkonovou normu množství nebo výkonovou normu času. -Výkonová norma množství – kolik MJ výrobku musí pracovník udělat za jednotku času (hodinu). -Výkonová norma času – čas potřebný k vyrobení 1 MJ výrobku.

9

10 Příklad 1: Pracovník má hodinový tarif 120 Kč, má stanovenu normu množství 40 ks/hodinu. V měsíci vyrobil výrobků. Řešení: 12O : 40 x = Pracovníkova úkolová mzda je Kč.

11 Příklad 2: Pracovník má hodinový tarif 120 Kč a stanovenu normu času 15 min. na vyrobení 1 ks výrobku. V měsíci vyrobil 600 výrobků. Řešení: 120 : 60 = 2 x 15 x 600 = Pracovníkova úkolová mzda je Kč.

12 Základní mzda podílová Pracovník dostává podíl na realizovaných výkonech, například podíl na tržbách, podíl na sjednaných zakázkách apod. Příklad: Pracovník je odměňován 2 % z realizovaných tržeb. Tržby činily v měsíci Kč.

13 Řešení: : 100 x 2 = Pracovníkova podílová mzda je Kč.

14 Smíšená mzda Je to kombinace časové a úkolové nebo časové a podílové mzdy. Příklad: Pracovník má hodinový tarif 95 Kč/h, odpracoval v měsíci 160 hodin a dostává podíl na tržbách 1 %. Tržby činily v měsíci Kč.

15 Řešení: 95 x 160 = % z = = Pracovníkova smíšená mzda činila Kč.

16 Seznam obrázků

17 Seznam použité literatury [1] Zákon č.1/1992 Sb. Zákon o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku


Stáhnout ppt "Základní výpočty mzdy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Lenka Klimánková."

Podobné prezentace


Reklamy Google